Konjunkturální průzkum: V průmyslu se hodnocení ekonomické situace meziměsíčně zvýšilo

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Přinášíme vám výsledky konjunkturálního průzkumu Českého statického úřadu za leden 2013 se zaměřením na průmysl a doplňujeme jej celkovým pohledem na českou ekonomiku.

Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu
Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu

Ekonomika celkově

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v lednu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se ve srovnání s prosincem snížil o 0,3 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku nezměnila ve stavebnictví. V průmyslu a v obchodě se mírně snížila; ve vybraných odvětvích služeb se mírně zvýšila. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila. Ve srovnání s hodnotami v lednu 2012 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší.

V průmyslu se v lednu hodnocení současné celkové ekonomické situace meziměsíčně zvýšilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů mírně zvýšily.

Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v lednu snížilo a dosáhlo 80,4 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti téměř stejné jako v předchozím čtvrtletí.

Využití výrobních kapacit v průmyslu
Využití výrobních kapacit v průmyslu

Hlavní bariérou růstu produkce je opět nedostatečná poptávka, uvádí ji více než polovina všech respondentů. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace se pro období příštích tří měsíců snížila, pro příštích šest měsíců jsou mírně vyšší než v prosinci. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci i meziročně mírně snížila.

Bariéry růstu produkce v průmyslu
Bariéry růstu produkce v průmyslu

Informace poskytl Český statistický úřad.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...