Konjunkturální průzkum v podnikové sféře: situace v průmyslu není špatná

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Říjnové hodnocení celkové ekonomické situace v průmyslu se oproti září téměř nezměnilo. 26,7 % respondentů hodnotí svou ekonomickou situaci jako dobrou, 68,4 % jako uspokojivou a 4,9 % jako špatnou. Celostátní konjunkturální průzkum názorů vedoucích pracovníků ve vybraných podnicích provedl Český statistický úřad (ČSÚ). Zúčastnilo se ho 969 firem.

Hodnocení ekonomické situace
Hodnocení ekonomické situace

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) se domnívá, že výsledky jsou uspokojivé a svědčí o tom, že průmyslová výroba v Česku nijak dramaticky neklesá a vyvíjí se vzhledem k okolním vlivům celkem rozumně. „Není třeba propadat negativním náladám, které se v současnosti objevují především v médiích. Současnou situaci českého průmyslu je třeba pokud možno zachovat a následně i pomocí prorůstových opatření v řadě oblastí nastartovat,“ řekla portálu Průmysl.cz Lenka Vodná, mluvčí HK ČR.

Bariérou růstu produkce je opět nedostatečná poptávka

Výhodou průmyslu jeho velká setrvačnost. „V praxi se setrvačnost projevuje prací na dlouhodobých zakázkách shromážděných v předchozích obdobích a návazností na další silné průmyslové země – Německo či Slovensko,“ řekla Portálu Průmysl.cz Marie Hörmannová, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo, hodnocení zahraniční poptávky také. Své výrobní kapacity využívali respondenti v průměru na 82,1 %. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v říjnu zvýšilo a dosáhlo 82 %. Hlavní bariérou růstu produkce je opět nedostatečná poptávka, uvádí ji přes polovinu respondentů.

Z pohledu Hörmannové jsou důvody nedostatečné poptávky různé: zvyšování nezaměstnanosti, obavy z růstu cen nebo špatná situace v cizině, která má vliv na nízkou poptávku ze zahraničí, a tím i nižší export. „Důvodem jsou také vládní výdaje do investic, zejména do infrastruktury, které jsou nižší v souvislosti s úspornými opatřeními vlády, a dále poptávka ze strany domácností, která se snižuje kvůli rostoucím cenám zboží,“ dodává Vodná.

Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu
Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu.

Není třeba mít negativní výhledy

Zlepšení ekonomické situace v příštích třech měsících očekává 6,4 % podniků, zhoršení 9,4 % respondentů a žádnou změnu 84,2 %. Pro příštích šest měsíců očekává zlepšení ekonomické situace 11 % firem, zhoršení 14,8 % a  72,4 % respondentů o úrovni ekonomické situace svého podniku neuvažuje.

„Odhadovat vývoj ekonomické situace v nejbližším období je momentálně velmi komplikované a vyvozovat jakékoliv závěry je dle našeho názoru předčasné. Exportní průmysl, který je nadále tahounem české ekonomiky, je stále na velmi dobré úrovni, a není proto třeba propadat žádným negativním výhledům, což takto pociťují i sami podnikatelé,“ říká na závěr Vodná.

Dokument s podrobnými informacemi k průzkumu: otevřít.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...