Konecranes: široké portfolio jeřábů s chytrými funkcemi

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Ještě před dvaceti lety se prakticky nemluvilo o péči o výrobek po celou dobu jeho životního cyklu (Lifecycle Care), ale dnes je tento trend dominantní, protože ve výsledku šetří práci, peníze i energetické zdroje.

Děje se tak napříč celým průmyslem a Konecranes jako přední světový dodavatel jeřábů drží krok s moderními technologiemi, které zákazníci ve svých provozech využívají.

Konecranes v České republice

Finská firma Konecranes je na našem trhu přítomna už od 80. let minulého století. Do současné pozice významného hráče se dostala dvěma velkými akvizicemi. První proběhla v letech 2010 až 2015 a šlo o akvizici firmy RE-CRANES. Pro české zákazníky je pak klíčové spojení Konecranes s německou firmou Demag, ke kterému došlo v roce 2017. Obě značky u nás nyní zastupuje česká společnost Konecranes and Demag se sídlem ve Slaném (okres Kladno). Vedle mostových jeřábů dodává také sloupové jeřáby, lehké jeřábové systémy, skladkostroje, pohony, kola a ocelové konstrukce.
Konecranes and Demag má ve svém oboru největší síť servisních středisek s perfektním zázemím. „Ke každému jeřábu nabízíme odpovídající balíček služeb, mezi nimiž je prvořadý špičkový servis. Všechny firmy si dnes již uvědomují, je pravidelná údržba a modernizace technologií jim ve výsledku šetří peníze, náš pravidelný servis zdvihacích zařízení je toho jasným důkazem,“ říká Otakar Holubec, ředitel prodeje průmyslových jeřábů v Konecranes and Demag.
Značka Konecranes v Česku neustále posiluje. Podle pravidelného průzkumu Crane Monitor se znalost značky v uplynulých 5 letech čtyřnásobně zvýšila. Obchodně došlo mezi roky 2021 a 2022 k 50% nárůstu objednávek na jeřáby Konecranes.

Moderní funkce

Konecranes je leader v inovacích. Díky působnosti po celém světě ví, jaké funkce budou žádané v blízké i vzdálenější budoucnosti a investuje nemalé finance, aby zákazníkům tato řešení mohl nabídnout. Mezi nejžádanější moderní funkce patří frekvenční měniče pro plynulý pohyb břemene. Konecranes je nabízí „v základu“ u nejprodávanější kategorie CXT Standard a vyšších. Běžné je dnes již také rádiové ovládání. V souladu s požadavky Průmyslu 4.0 nabízí Konecranes on-line přístup k jeřábu TRUCONNECT. Propojení jeřábu se stroji a využívání provozních dat má obrovský potenciál. Pro některé typy provozů jsou nedocenitelné softwarové funkce, jako je ochrana proti výkyvu břemeně (Sway Control), centrování háku, synchronizace zdvihu, chráněná zóna a pozicování.
Je zřejmé, že ne každý speciální funkce potřebuje. Toho si jsou vědomi i odborníci z Konecranes, kteří zákazníkovi doporučí vybrané funkce až na základě vstupní analýzy jeho provozu.

Mostové jeřáby v kostce

Jak již zaznělo, nejprodávanější jsou v kategorii mostových jeřábů produkty CXT Standard, které jsou skutečně uprostřed přehledného portfolia Konecranes. Zaujímají třetí z pěti kategorií. Nejvyšší (pátou) třídou jsou procesní jeřáby označované jako CXT Smart, mezikrok mezi nimi a standardními jeřáby představuje CXT Neo. Jeřáby třídy CXT Neo mají maximální nosnost 80 tun stejně jako standardní jeřáby, liší se od nich především chytrými funkcemi s možností automatizace. Na první příčce jsou cenově dostupné CLX Crane s ručním řetězovým kladkostrojem, ty jsou vhodné pro všeobecnou výrobu, údržbu a všude tam, kde je potřeba zdvihat břemena do 5 tun. Druhou příčku na pomyslné stupnici „cena-výkon“ zaujímají CXT UNO. Jde o jednoduché, snadno použitelné jeřáby pro méně vytížené provozy s nosností až 12,5 tun.

Standardní jeřáby kralují

Dvě třetiny prodaných jeřábů Konecranes jsou v kategorii CXT Standard. Je to logické, protože přesně odpovídají širokým požadavkům pro průmyslové využití. S nosnostmi 5 až 80 tun dominují v kovovýrobě, elektroprůmyslu či plastikářském průmyslu. Lze do nich implementovat všechny moderní funkce, z nichž frekvenční měniče i TRUCONNECT jsou zahrnuty v základní ceně.
Mostové jeřáby Konecranes jsou kompaktní zařízení s vysokým výkonem na minimálním prostoru. Podle přání zákazníka se dodávají s elektrickým řetězovým kladkostrojem, s kladkostrojem se syntetickým lanem nebo s lanovým kladkostrojem. Z hlediska konstrukce jsou jeřáby CXT Standard dostupné jako jednonosníkové, dvounosníkové a podvěsné s profilovým nebo krabicovým nosníkem.

Procesní jeřáby

Za podrobnější pohled stojí jeřáby nejvyšší třídy, takzvané procesní jeřáby, či CXT Smart. Tyto jeřáby s nosnostmi až 250 tun tvoří asi 3 % prodaných jeřábů, ale jsou výkladní skříní toho, co Konecranes dokáže. „Procesní jeřáby jsou speciálně konfigurované pro danou potřebu zákazníka. Zde se opět ukazuje síla globálního sdílení know-how mezi jednotlivými pobočkami naší firmy. I přes individuální specifika jsou požadavky mimořádně náročných provozů podobné, kdekoliv na světě řeší papírny či ocelárny stejné výzvy a Konecranes pro ně má řešení. Velmi zkušení jsme v konstruování a výrobě jeřábů pro jaderný průmysl, pro tuto oblast máme specializovaný tým ve Spojených státech,“ vysvětluje Otakar Holubec. K dalším odvětvím, které potřebuje ty nejsložitější jeřáby, je letecký průmysl, jak ukazuje následující příklad.

Zakázka pro Airbus

Právě nyní ve výrobním závodě ve Slaném vzniká extrémní jeřáb pro výrobce letadel Airbus, impozantní je především jeho rozpětí. „Při délce 108 metrů a hmotnosti přibližně 225 tun je to rozhodně největší stroj, který jsem za tu dobu, co jsem ve Slaném, zpracovával,“ říká konstruktér firmy Konecranes and Demag Petr Vavrišin. Jednoznačně nejsložitější byla na jeřábu kočka, která se skládá ze čtyř pojezdů horního a spodního otočného rámu, který je doplněn dvěma traverzami, na nichž jsou DH zdvihy, a to každý s nosností 6,25 tuny. Nosnost jeřábu je „pouze“ 4 × 6,25 t, což je ale dnes u leteckých jeřábů standard. Trupy letadel se vyrábí převážně z odlehčených kompozitních materiálů a větší nosnost není potřeba.

Jeřáby pro každou aplikaci

Nenechte se mýlit, že dosavadní výčet pokrývá celou nabídku Konecranes. Jde jen o nejčastěji prodávané typy. Další úhly pohledu nabízejí další typy zařízení, která vám je firma Konecranes schopna dodat: jeřáby a kladkostroje do výbušného prostředí; plně automatizované jeřáby; přístavní zařízení; Konecranes Rentall – jeřáb, který si nekoupíte, ale pronajmete; lehké jeřábové systémy LLE, KBK či CXT Explorer – přenosný jeřáb, který snadno postavíte kdekoliv na dvou standardních lodních kontejnerech.

Servis je budoucnost

Investovat do servisu se vyplatí, protože se tím minimalizují prostoje výroby a zvyšuje se tak produktivita a bezpečnost. Například v papírně se mohou náklady na hodinu neplánované odstávky vyšplhat až na 100 000 eur. Konecranes vám může pomoci vytvořit plán údržby založený přesně na vašem zařízení, aplikacích a pracovním cyklu, aby se snížily prostoje a zvýšila spolehlivost vaší výroby. Pravidelné kontroly a preventivní údržba pomáhají identifikovat rizika a příležitosti ke zlepšení a zároveň podporují dodržování předpisů. „Servisní služby jsou pro firmu Konecranes jednou z priorit, bez nichž si již svoji práci neumíme představit. Podle nás je servisní smlouva jednoznačným přínosem pro každého zákazníka, což můžeme doložit daty,“ uzavírá pan Holubec.

Foto: Konecranes

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

Konecranes and Demag s. r. o.
Konecranes and Demag s. r. o.
Našim zákazníkům nabízíme kompletní výrobní program jeřábů, pohonů a manipulačních technologií pro každou oblast použití. Sortiment je optimálně doplněn našimi rozsáhlými službami v oblasti prodeje a servisu. Přinášíme řešení, která přinášejí značné výhody díky vysoké kvalitě a efektivitě - od malých řemeslných provozů až po velké průmyslové podniky.