Konec aut se spalovacím motorem: v Norsku od roku 2025, Rakousko uvažuje o stejné variantě dokonce už v roce 2020!

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

V Norsku by se měly počínaje rokem 2025 nově registrovat jenom elektromobily. Aut s klasickým pohonem už v této skandinávské zemi, kde se v přepočtu na tisíc obyvatel prodává nejvíce elektroaut na světě, přibývat nebude. Tento oficiální záměr je součástí tamní politiky na ochranu životního prostředí, kterou už před několika lety v podobě příslušného zákona schválil parlament v Oslu.

Norským příkladem se inspiroval rakouský Spolkový úřad pro ochranu životního prostředí a předkládá nyní vídeňské vládě a veřejnosti návrh, aby registrace aut s klasickým motorem byla zakázána už v roce 2020.

„Prodej aut s benzinovým či naftovým motorem bude výrazně omezen, nebo zcela zastaven,“ tvrdí Jürgen Schneider ze zmíněného úřadu. Pro Rakušany by podle něj nemělo být zase tak obtížně „přesednout“ během necelých pěti let do elektromobilů, neboť automobilky intenzivně pracují na jejich zdokonalování. Cena elektrických vozů se sníží a budou mít mnohem větší dojezd na jedno nabití.

Takový optimismus ale nesdílejí zdaleka všichni. „Rok 2020, to je opravdu brzy. Ale o pět let později by auta na čistě elektrický pohon mohla v Rakousku převládat zpočátku v jízdách na krátké vzdálenosti a ve městech,“ říká Jürgen Halasz, předseda Spolkového svazu pro elektromobilitu.

Elektrizace se týká také městské hromadné dopravy. To, že Vídeň nedávno nakoupila větší počet autobusů s moderním naftovým pohonem, Schneidera nikterak nefrustruje. „Autobusy mají v městských podmínkách životnost šest až osm let, po nich přijdou elektrobusy,“ tvrdí Schneider.

Registrace elektromobilů ve vybraných evropských zemích (rok 2015 a změna proti roku 2014 v procentech). Zdroj: Evropské sdružení automobilových výrobců (ACEA)
Registrace elektromobilů ve vybraných evropských zemích (rok 2015 a změna proti roku 2014 v procentech). Zdroj: Evropské sdružení automobilových výrobců (ACEA)
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...