Komentář k průmyslové produkci: Luděk Niedermayer, Deloitte

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Průmyslová produkce zaznamenala největší meziroční propad za poslední tři roky – v listopadu meziročně klesla o 3,9 procenta, po očištění o počet pracovních dní byla dynamika produkce nižší o 6,2 procenta, což jsou ještě horší výsledky, než mnozí očekávali. Redakce Průmyslu.cz poprosila zástupce podniků o komentář. Zde je vyjádření Luďka Niedermayera, ekonomického experta společnosti Deloitte.

[Průmysl.cz] Čím je podle vás takto hluboký propad produkce způsobený?

[Luděk Niedermayer] Koncem roku zpomalily ekonomiky a s tím i průmyslové výroby v zemích našich hlavních obchodních partnerů. Podstatné ale je, že letos by se situace měla postupně zlepšovat. Struktura propadu je viditelná na datech – překvapivý je třeba pokles v listopadu. Rozdíl oproti některým zemím, které drží stále vysokou dynamiku v oblasti průmyslu, je to, že v Česku se v minulých letech podstatně zpomalily investiční aktivity. Proto pak firmy, které snižují či dokonce ukončují výrobu, nejsou nahrazovány novými podniky, jež by měly vliv na ekonomiku, včetně zaměstnanosti.

Luděk Niedermayer k poklesu produkce

„V Česku se v minulých letech podstatně zpomalily investiční aktivity. To je rozdíl oproti zemím s vyspělou průmyslovou dynamikou.“

Kdy myslíte, že průmyslová produkce dosáhne pomyslného dna a situace se začne obracet?

Prognóza vývoje ekonomiky očekává v letošním roce postupný obrat ekonomiky k růstu, který vyústí v meziroční stagnaci. Vývoj průmyslu by mohl být obdobný, tedy pokles by se měl postupně zastavit. Zdá se mi, že vnější podmínky jsou tomu nakloněny i přes slabý konec roku. Bude záviset hlavně na tom, jaké změny se odehrají uvnitř naší ekonomiky.

Čtěte také další komentáře – publikujeme každý den:

  • Jakub Vít, ArcelorMittal
  • Luděk Niedermayer, Deloitte
  • Barbora Půlpánová, ČEZ
  • Petr Vaněk, Hyundai Motor Manufacturing Czech
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...