Kolektivní vyjednávání se Škodou je dle odborářů v kritické fázi

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Do kritické fáze se podle odborářů automobilky Škoda Auto dostávají kolektivní vyjednávání se Škodovkou o pracovní době a dalších podmínkách pro zaměstnance. Platnost dosavadní dohody vyprší 31. března, tedy v pátek. Nová dohoda je ale v nedohlednu, píše dnešní vydání týdeníku Škodovácký odborář. Odbory již zaměstnance vyzvaly k pasivnímu odporu. Zásadní rozpor panuje třeba ohledně požadavku na kompenzaci karenční doby prvních tří dnů nemoci.

Tyto dny jsou totiž pro zaměstnance bez náhrady. Podle týdeníku se lidé bojí onemocnět a chodí do práce nemocní, přičemž přecházení nemoci je nebezpečné a kromě toho mohou nakazit kolegy. Výpadek příjmu z více než poloviny pracovního týdne je prý ale pro mnohé zásadní. Podle Odboráře existuje vícero možností, jak kompenzace nastavit. Představa obou stran se ale zásadně liší.

Odboráři se snaží také zlepšit podmínky zaměstnanců na pracovišti. Vyjednávají například o zavedení či prodloužení některých přestávek. Shoda nepanuje ani v otázce takzvaných flexikont, tedy směn navíc.

„Odbory KOVO odmítají i nadále diskusi o flexikontech, dalších mimořádných směnách či zkracování termínů projednání,“ řekl pro týdeník předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.

Čistý zisk automobilky se loni zvýšil o 34 procent na 951 milionů eur, v přepočtu na 25,7 miliardy korun. Tržby firmy vzrostly o desetinu na rekordních 13,7 miliardy eur (370 miliard Kč).

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává zhruba 30.000 lidí, z toho přes 20.000 v Mladé Boleslavi.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...