Kde najdou využití průmyslové váhy a jaké jsou jejich typy?

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Váhy a vážní systémy jsou neocenitelnými pomocníky v řadě oborů. Zejména potravinářský, farmaceutický, automobilový, stavební nebo výrobní průmysl by se bez vah neobešel. Pro každý typ vážení se hodí jiná průmyslová váha.

Pojďme si je představit a říci si o nich něco bližšího. Průmyslové váhy se mohou rozdělovat podle několika parametrů – podle principu vážení, podle typu obsluhy a provozu, podle rozsahu vážení, podle způsobu aplikace, podle přesnosti měření, i podle toho, zda podléhají legislativním požadavkům. S výběrem průmyslové váhy je vhodné obrátit se na odborníky. Spolehlivou pomoc při samotném výběru, nastavení i servisu vah hledejte u společnosti M.E.N. expert, která se specializuje na průmyslové váhy i další druhy vážních systémů.

Typy průmyslových vah

Protože sféra průmyslu je opravdu široká, najdou se zde i rozmanité průmyslové váhy vhodné k rozdílným způsobům vážení. Kompaktní váhy mají vážící plošinu i zobrazovací terminál v jednom celku. Většinou se jedná o stolní váhy. Můstková váha má vážící prostor a displej propojený kabelem, takže je možné vážní plošinu umístit nezávisle na vyhodnocovací jednotce. Plošinové váhy bývají umisťovány do úrovně podlahy. Speciální paletové váhy ve tvaru písmene „U“ slouží k vážení palet. U závěsných a jeřábových vah se materiál určený k vážení zavěšuje na hák.


Velmi přesné vážení se uplatňuje u laboratorních vah používaných především ve farmacii. Naopak robustní váhy, které musí zvládnout i vysoké zatížení jsou můstkové silniční váhy nebo nápravové váhy.
V obchodě se zase využívají analytické a počítací váhy, které jsou schopny vážení s tarou, počítání kusů nebo kontrolují rozsah vážení. Celou nabídku od zmíněné společnosti si můžete prohlédnout ZDE.

Nepodceňujte úřední ověření neboli cejchování

Pokud uvažujete nad využitím vah pro obchodní účely, myslete na to, že vaše váha musí být cejchovaná, tedy úředně ověřená. Toto ověření musí být každé dva roky obnovováno. Aby vám váha správně vážila, nezapomeňte ji také pravidelně kalibrovat. Více o kalibraci a cejchování se dočtete v tomto článku.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

M.E.N.expert s.r.o.
M.E.N.expert s.r.o.
Společnost M.E.N. expert s.r.o. je autorizovaným obchodním zastoupením (v ČR, SR a PL) firmy Vishay Precision Group, kam patří Celtron, Nobel Elektronik, Revere Transducers, Tedea Huntleigh a Sensortronics. Zaměřuje se na prodej vah, tenzometrických snímačů a vyhodnocovacích jednotek, včetně návrhu, instalace a servisu.