JIMTOF 2012: Obráběči snů se o práci bát nemusí

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Společnost Mori Seiki, letos již v uskupení s DMG, pořádala na veletrhu JIMTOF 9. ročník soutěže Cutting Dream Contest Awards, jejíž název můžeme volně přeložit jako Soutěž v obrábění snů. Přihlásilo se do něj 78 soutěžících.

Princip soutěže je jednoduchý. Je otevřená pro všechny zájemce, a to ve více  kategoriích, tedy konvenčním obrábění, výzkumu a vývoji, mikroobrábění, prototypovém obrábění a frézování forem. Přihlásit se může kdokoliv a nemusí to být zaměstnanec Mori Seiki, dokonce ani soutěžní výrobek nemusí být vyroben na strojích obou pořadatelů. Vyhodnocení provádí skupina sedmi profesorů vysokých škol, tedy nikoliv zástupci podniků, takže je nestranné a uvážlivé (mluvíme o Japonsku, prosím).

Čtěte také:

Samozřejmě nám to nedalo a po zkušenostech s podobnou soutěží v ČR jsme se vypravili za tiskovým mluvčím Mori Seiki, aby nám vysvětlil a objasnil další podmínky soutěže. Jak je například možné v japonském systému naprosto definované výroby umožnit programátorovi a dělníkovi u CNC stroje vyrobit soutěžní vzorek, který jej zaměstná i na několik hodin?

Odpověď je prostá: Je to vizitka pro továrnu a management takovou soutěž podporuje.

To je nutné vysvětlit. Pokud vstoupíte do japonské továrny na výrobu čehokoliv, najdete na čelném místě vývěsní tabuli se seznamem a fotografiemi klíčových, tzv. kvalifikovaných, dělníků.

Je to tedy zcela jiný přístup ke kvalifikované pracovní síle z výrobních hal, než jakou známe z našich krajů. V Japonsku se kvalifikovanou obsluhou CNC strojů chlubí, u nás ji vedoucí pracovníci schovávají, aby nebyla na očích konkurenci i veřejnosti. Hrozí totiž její přeplacení, neb kde není něčeho dostatek, „velká“ vždy bere.

Navíc ocenění účastníci soutěže jsou dekorováni nejvyšším managementem Mori Seiki a dalšími celebritami japonského strojařského světa a užijí si i zasloužené slávy, neboť to, co dokáží, nelze dost dobře popsat. Musíte se na to podívat.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...