Jaroslav Vomastek: Jaký bude vývoj českého průmyslu v roce 2013

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[SERIÁL] Odborníci a významné osobnosti českého průmyslu předpovídají vývoj českého průmyslu v roce 2013. Dnešní díl představuje předpověď Jaroslava Vomastka, ředitele odboru ekonomických analýz na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Chceme-li predikovat vývoj průmyslu v příštím roce, měli bychom se nejdříve podívat na jeho aktuální stav. Dohromady za první tři čtvrtletí roku 2012 český průmysl poklesl oproti stejnému období loňského roku o 0,3 procenta – můžeme tedy říct, že produkce v podstatě stagnovala. Při podrobnějším pohledu je však obrázek poněkud jiný. V průběhu roku se dynamika růstu snižovala, což následovala poklesem průmyslové výroby. Za první čtvrtletí letošního roku se sice průmyslová produkce zvýšila o 2,9 procenta, za druhé čtvrtletí se ale snížila o 1,5 procenta a ve třetím čtvrtletí klesla o 2,3 procenta. Hlavními příčinami tohoto vývoje byla nízká domácí poptávka. K ní přibyla stále komplikovanější ekonomická situace v eurozóně a postupné zpomalování globální ekonomiky.

I v příštím roce bude mít na českou ekonomiku rozhodující vliv zahraniční obchod. Je to dáno strukturou našeho průmyslu, jeho proexportním charakterem. Naší snahou je postupná diverzifikace českého exportu, a proto jsem rád, že se českým exportérům daří pronikat na rozvíjející se trhy, a omezovat tak závislost na stagnujících trzích v Evropě. Pro český průmysl zůstává velice důležitý vývoj v automobilovém průmyslu, který je pro naši ekonomiku klíčový. Zaujímá totiž více než pětinový podíl celkové průmyslové produkce a prostřednictvím subdodávek ovlivňuje řadu dalších odvětví průmyslu.

Odhadovat další vývoj ekonomiky je vždy obtížné. Současná situace je však z tohoto hlediska ještě komplikovanější. Vývoj v eurozóně a na dalších trzích je totiž v poslední době extrémně volatilní a je spojený s řadou rizik. Již dnes je jasné, že začátek roku nebude pro český průmysl jednoduchý, ale vzhledem k výše uvedeným faktorům si myslím, že již druhá polovina roku bude optimističtější. Pevně věřím, že se v příštím roce důvěra podnikatelů i domácností obnoví, domácí poptávka klesat nebude a ekonomika našich obchodních partnerů se postupně oživí.

Čtěte také další díly seriálu – publikujeme každý den do konce roku 2012:

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...