Jaroslav Hanák (SPČR): Poslanci by měli namísto dovolené dořešit rozdělané zákony

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

V rozhovoru s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR se věnujeme zásadním otázkám dalšího vývoje českého průmyslu v souvislosti s připravovanou vládou odborníků.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Foto: SPČR
Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Foto: SPČR

[PRŮMYSL.CZ] Jak se z pozice člověka, který řídí nejsilnější zaměstnavatelskou organizaci v ČR, díváte na aktuální politický vývoj?

[Jaroslav Hanák, SPČR] Jakékoliv turbulence na politické scéně mají samozřejmě nepřímé dopady na firemní sféru. Celé roky voláme po stabilních a odpovědných vládách, po politické scéně, která by preferovala nikoliv čistě stranické zájmy, nýbrž zájmy obecnější. A k nim patří jasné vize, určitá kontinuita v rozhodování, co nejmenší legislativní veletoče a co nejméně rizikových rozhodnutí, jichž jsme byli svědky nehledě na náš tlak, diskuse, návrhy a upozorňování. Současná situace je vypjatá. Naším zájmem je její korektní vyřešení a uklidnění, protože pro byznys, investice a podnikání, je nejistota to nejhorší, co může být.

Co je podle vás v tuto chvíli klíčové pro zlepšení kondice českého průmyslu a jaký vliv na jeho hospodaření v nejbližších měsících může mít skutečnost, že by byla naše země řízena úřednickou vládou?

Přáli bychom si stabilní politickou vládu, která by pro nás byla partnerem na celé její čtyřleté období. Není tomu tak. Co se týká vládnutí kabinetu odborníků, nevidím v tom přímé důsledky pro naši ekonomiku a průmysl. Jsou v ní zastoupeni profesionálové, kteří, zejména co se týče rozpočtu, ctí určitou kontinuitu. Navíc se tato vláda nebude pouštět do rozhodnutí o klíčových bodech, jako je například dostavba Temelína. V čem vidím větší riziko, na které jsme poukazovali minimálně rok, je to, že nebudou projednány důležité sněmovní tisky, které navazují na platné zákony účinné od 1. ledna 2014. Jde hlavně o občanský zákoník a zákon o jednotném inkasním místě, ale i o řadu dalších. Proto jsme vyzvali poslance, aby přerušili své dovolené a během léta dotáhli některé zákony tak, aby počátkem příštího roku nenastalo legislativní drama. Zásadně by to dopadlo na občany i firmy.

Patříte do úzkého týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Jaké v této roli máte kompetence a čeho byste v ní rád dosáhl?

Jsem poradcem prezidenta za průmysl, stavebnictví a dopravu, které v souhrnu vytvářejí 40 procent HDP. Vnímám jako moji povinnost sledovat a navrhovat opatření, která by zlepšila situaci v těchto oblastech. Mimochodem, občas se objevují narážky na jakési spojení s panem prezidentem. Chci k tomu říci jedno. V rámci tripartity jsme se v loňském roce dohodli s předsedou vlády Nečasem na vytvoření poradního sboru NERVpo. Takže jako poradce, zastávající zájmy průmyslu, jsem působil i v minulosti.

Přirozeně, že tyto zájmy deklaruji i nyní a navrhuji některé kroky. Mimo jiné jsem doporučil prezidentovi, jak by mělo běžet zasedání poradců. Bylo by to jednou měsíčně a na každém takovém zasedání by byla projednávána některá klíčová témata. Teď na červenec jsem doporučil stav energetiky včetně cenových vstupů do energetiky, obnovitelné zdroje energií a některá další aktuální témata. Druhou klíčovou oblastí je ekonomická diplomacie, která prostě nefunguje. Spolupráce ministrů Kuby s panem Schwarzenbergem nebyla dobrá a dohoda o spolupráci podepsaná není. Jako daňový poplatník a šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR nemohu připouštět, abychom měli dvojkolejnost v ekonomické diplomacii. Proto chci řešit i toto téma.

K zásadním tématům českého průmyslu již dlouhou dobu patří potenciální dostavba JE Temelín. Jaký vliv může mít podle vás tento projekt na český průmysl a ekonomiku a co by se mohlo stát, pokud by byl plán na dostavbu zrušen?

Nehledě na diskuse a některá mediální vyjádření nebyla dostavba Temelína zpochybněna. Samozřejmě, že tu jsou určitá rizika, rozhodnutí je na managementu ČEZ a vlastníkovi. My však dostavbu podporujeme a chceme, aby se na ní podílelo co nejvíce českých firem. Nejde ale jen o samotnou dostavbu, je s tím spojen servis, zvednutí zájmu o obor, a potenciální vstup našich firem na třetí trhy ve spolupráci s vítězem tendru.

Před několika dny jste vydal zamítavé prohlášení ke spekulacím o tom, že byste se měl stát premiérem tzv. vlády odborníků. Co vás k tomu vedlo?

Co se týká mého účasti ve vládě, jsem zásaditý člověk a vždy jsem deklaroval můj princip, že do politiky nevstoupím. Chci hájit zájmy průmyslu, jako prezident Svazu na to mám mandát.

V této souvislosti jste také uvedl, že je pro vás přednější soustředit se nadále na „řadu přetrvávajících problémů v tuzemském podnikatelském prostředí“. Můžete alespoň krátce jmenovat ty, jež vnímáte jako hlavní, a jaký recept byste doporučoval pro jejich vyřešení?

Recepty jsou na stole, jsou připraveny a projednány, a to i v rámci tripartity. Nyní je k dispozici 19 opatření ekonomických a 7 v oblasti zaměstnanosti. Konkrétně byly předjednány prostředky na dopravní infrastrukturu. Teď neberu povodně, které situaci ještě trochu zkomplikovaly. Ale i v souvislosti s nimi bylo jasně řečeno, že v rozpočtu jsou připraveny 2 miliardy na opravu místních komunikací, které jsou ve špatném stavu. Rozběhne se program Zelená úsporám, což si myslím, že je určitá vzpruha stavební firmy i živnostníky. Na rozjezd se dá programu pustit tak 1,5 miliardy korun, což by bylo dobře. S tím souvisí plán zateplování Panel 2013 plus. Za klíčové opatření považuji daňové odpisy pro firmy, které podporují technické vzdělávání. Rok a půl jsme na tom pracovali s ministrem Martinem Kubou, teď se věc zadrhla v Poslanecké sněmovně. Pořád je ale šance, že to sněmovnou projde. Napříč politickým spektrem jsme projednávali vysoké ceny elektrické energie kvůli dopadům obnovitelných zdrojů energie. Jak už jsem uvedl, je to pro nás klíčová záležitost, která vyžaduje systémové řešení.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...