Jaroslav Hanák: Jaký bude vývoj českého průmyslu v roce 2013

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[SERIÁL] Odborníci a významné osobnosti českého průmyslu předpovídají vývoj českého průmyslu v roce 2013. Dnešní díl představuje předpověď Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Příští rok zůstane pro podniky rokem nejistot a rizik. Ve stejném duchu vidím i svou predikci. Do nového roku vstoupíme totiž s ne příliš pozitivními výsledky. Očekáváme, že za celý letošní rok průmyslová produkce meziročně klesne zhruba o 0,5 %. Již rok trvající oslabování kondice průmyslu není vůbec dobrým signálem. Je ale logickým důsledkem klíčových faktorů, jako je vývoj domácí a zahraniční poptávky. Problémy mají sektorově stavebnictví a hutnictví či výroba počítačů. Potíže firem ze zpracovávání kovů a určité zhoršení dobrých výsledků výroby automobilů se brzy promítne i do navazujících odvětví. Výhled na přelom roku je proto negativní. Neznamená to ale, že by průmysl padal ze srázu.

Abych zmírnil pesimismus, musím za řadu členských firem svazu zdůraznit jejich schopnost se s problémy vypořádat. Řada z nás provedla a stále provádí restrukturalizační kroky. Podívejte se na výsledky ekonomiky jako celku a na výsledky průmyslu v posledních letech…

Průmysl si opravdu nepočínal špatně. Negativně působících faktorů je ale mnoho a nedá se příliš čekat, že by během příštích několika měsíců odezněly. Už i z toho důvodu prognózy ekonomiky eurozóny hovoří v podstatě o stagnaci.

Příští rok bude pokračovat fiskální konsolidace, zaměstnanost dále mírně klesne, chování politiků prohlubuje nejistotu a politika obnovitelných zdrojů zdraží energii. Přesto věřím, že situace se příští rok alespoň trochu stabilizuje. Bude to však spíše stabilizace pozvolná – ekonomika bohužel nenabízí náznak výrazného zvratu k lepšímu.

Čtěte také rozhovor: Skepse prezidenta SP ČR: Oživení českého průmyslu jen tak nepřijde

Zmínil bych ještě jeden ze znaků vývoje průmyslu a v podstatě i celé ekonomiky Evropské unie po roce 2009. Je jím diferenciace výsledků či kondice jednotlivých sektorů i firem. V Česku vidíme firmy, které mají dostatek zakázek a problémy zatím nepocítily. Jsou to firmy, kterým se daří pronikat na trhy mimo klasické klesající či stagnující evropské trhy, a firmy, které se snaží uspět určitým náskokem v nabídce. Věřím, že jich bude stále více. Mé rozhovory s členy Svazu průmyslu a dopravy to potvrzují. Přesto i řada těchto firem začíná být s výhledem na příští rok opatrnější. Předpokládáme, že v druhé polovině příštího roku se průmysl vrátí do mírně pozitivních čísel. I odhady renomovaných institucí přichází s mírným optimismem ve svých makroekonomických predikcích.

Čtěte také další díly seriálu – publikujeme každý den do konce roku 2012:

  • Jaroslav Hanák – prezident Svazu průmyslu a dopravy
  • Iva Ritschelová – předsedkyně Českého statistického úřadu
  • Martin Pecina – generální ředitel Vítkovice Power Engineering
  • Václav Havlíček – rektor Českého vysokého učení technického a Jan Matějka – místopředseda představenstva České bioplynové asociace
  • Jaroslav Vomastek – ředitel odboru ekonomických analýz na Ministerstvu průmyslu a obchodu
  • David Marek – hlavní ekonom a vedoucí oddělení analýz ve společnosti Patria Finance
  • František Kania – předseda Komory patentových zástupců České republiky
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...