Jana Posltová: Science slam je pro mě práce na pomezí vědy a života

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Věda se dá prezentovat různými formami. Jednou z nich je Science slam, krátká divadelní performance zaměřená na současnou vědu a výzkum.

Science slam Masarykovy univerzity je prezentace vědy zábavnou formou. Její účastníci mají šest minut na představení svého projektu, výzkumu či oblasti vědy, o kterou se zajímají, a to tak, aby porozuměl i laik a přitom se dobře pobavil.

Jana Posltová. Foto: Markéta Gojná
Jana Posltová. Foto: Markéta Gojná

Science slam se v České republice uskuteční již podruhé, a to ve středu 27. listopadu 2013 v brněnském Kabinetu Múz v sedm hodin večer. Na otázky o netypické prezentaci vědy odpovídala Jana Posltová, koordinátorka a vedoucí týmu Science slam na Masarykově univerzitě.

Co pro vás Science Slam znamená?

Tak pro mě je to náplň práce, kterou mám ráda. Docela jsem se v ní našla. Je to práce na pomezí vědy a normálního lidského života. Pro nás je to důležité. Kdyby nebyli vědci, kdyby nebyli ti, co provádějí výzkum, často pro zlepšení našeho života, kdo ví, kde bychom byli.

Odkud vlastně přišel váš nápad prezentovat vědu publiku skrze tuto aktivitu?

Na začátku mé práce, kdy jsem nastoupila do Odboru vnějších vztahů a marketingu Masarykovy univerzity, tak jsem shodou okolností vyjela na konferenci ve Švédsku v Göteborgu. Tam jsem se potkala na seminářích a workshopech s lidmi z různých zemí, kteří pracují ve stejném oboru jako já. Čili marketing, věda a vše kolem. A právě tam jsem byla na jednom semináři, který vedl kolega, teď už kolega, Bernhard z vídeňské technické univerzity o Science slamu, který dělají už několik let a jsou velmi úspěšní.

A navštívila jste poté Science slam ve Vídni nebo v zahraničí vůbec?

Ne, ne. Byla jsem se ale podívat na podobný formát prezentace vědy. Takovou stand up show nebo one man show je FameLab, kterého se také účastní naši vědci. My jsme to chtěli zaměřit spíš jednak dovnitř univerzity, aby se lidi poznali, věděli, kdo je na fakultě zajímavý a co dělá, ale také směrem na naše publikum, na veřejnost v Jihomoravském kraji. Nějak představit univerzitu těm, co jí jsou nejblíže.

Existuje v České republice ještě nějaký Science slam?

Nenašli jsme. Jsme jediní.

Za pár dní se uskuteční již druhý Science slam. Můžete mi prozradit, kdo se jej účastní a na co se mohou diváci těšit?

Máme sedm přihlášených, což je strašně fajn. Jsou to všechno buďto studenti, nebo zaměstnanci Masarykovy univerzity. Třeba jeden zajímavý student, aktivní v oboru, který dělá, je i členem Studentského vědeckého klubu Masarykovy univerzity, jmenuje se Tomáš Fiala. Přihlásil se s prezentací Chemie makrocyklických sloučenin. Laici nevědí, co to je. A on právě tím, že během těch šesti minut vysvětlí základními formulacemi a jednoduchým způsobem, o co se jedná, tak si myslím, že si rozšíříme obzory.

To určitě. A podle jakých kritérií se vlastně rozhodujete, kdo se akce účastní? Nebo podle čeho vybíráte soutěžící?

Asi jedním z těch hlavních kritérií je, aby to finále bylo co nejpestřejší. Takže záleží na tom, z jakých oborů se studenti přihlásí. Aby to nebylo jenom humanitní nebo jenom přírodovědecké.

A kdo se podílí na výběru soutěžících?

Celý tým, například Ondráš Přibyla, absolvent Masarykovy univerzity a expert na didaktické a komunikační dovednosti, nebo Sven Dražan, Martin Ukrop, Jan Drábek, což jsou velmi šikovní studenti fakulty informatiky.

Na stránkách máte uvedeno, že ve dvou dnech před samotnou soutěží se uskuteční workshopy, co obnáší a jsou veřejné?

Veřejné nejsou. Jsou to workshopy právě pro těch sedm přihlášených. Vede je Ondřej Přibyla. Vzhledem k tomu, jak to probíhalo loni, si myslím, že je základem se jich účastnit. Protože on je navede na to, co mají prezentovat. Jakým způsobem. Řekne jim takové ty špeky a ukáže, co lidi zajímá. Nebo co by měli vypíchnout v té prezentaci.

Čeká na vítěze celé akce nějaká odměna?

Určitě. I když se snažíme, aby to nebylo tím hlavním. Vlastně i kvůli tomu jsou přizpůsobeny ty ceny. Minule jsme dávali lampičku, protože lampička je znakem Sicence slamu. Má prezentovat jednak to, že si na vědce posvítíme. Posvítíme si na to, co dělají v těch svých laboratořích, nad čím bádají. Ale znamená také to, že se nám rozsvítilo. Že už konečně víme, ze strany nás, laického publika, o co v jejich výzkumu jde.

Takže tentokrát to bude zase lampička?

Uvidíme. Myslím si, že by se soutěžící měli nechat překvapit.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...