PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Jablotron investoval přes 60 milionů do vývoje větrací jednotky

Jablonecký výrobce zabezpečení Jablotron investoval do výroby větrací jednotky pro nízkoenergetické a pasivní domy 60 milionů korun. Jednotka s názvem Futura vznikla ve vývojové laboratoři Living Technology v Holešově u Zlína. Na setkání s novináři to dnes řekl zakladatel a spolumajitel firmy Dalibor Dědek. Hlavní výhodou nového řešení je podle něj nízká spotřeba energie.

Cena zařízení je zhruba 80.000 korun. „Na trhu se dají pořídit i jednotky za poloviční cenu, ale tam necílíme. Chceme se srovnávat s kvalitnějšími výrobky například z Německa nebo ze Španělska,“ uvedl ředitel Jablotronu Living Technology Roman Šalomoun. Mezi konkurenty v této oblasti patří například firmy Zehnder nebo Soler & Palau.

Firma nyní testuje několik desítek jednotek v různých lokalitách Česka, letos jich chce vyrobit zhruba tisícovku a dodávat do Česka, Slovenska a Kanady. „V příštím roce se už chceme zaměřit i na svoje hlavní evropské trhy, jako Německo, Velkou Británii nebo Dánsko,“ dodal Šalomoun.

Jako pasivní dům se dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř. Náklady na vytápění se pohybují v řádu tisíců korun ročně.

Jablotron je českou společností. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Z malé firmy se rozrostl v holding, který dnes tvoří 20 firem. Zhruba 80 procent produkce míří do zahraničí. Tržby společnosti podle odhadu loni meziročně vzrostly o sedm procent zhruba na 2,8 miliardy korun. Skupina zaměstnává 680 lidí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Novým ředitelem Vítkovice Heavy Machinery je Bednarz

Generálním ředitelem společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) ostravského podnikatele Jana Světlíka se dnes...

Zavřít