Jablotron investoval přes 60 milionů do vývoje větrací jednotky

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Jablonecký výrobce zabezpečení Jablotron investoval do výroby větrací jednotky pro nízkoenergetické a pasivní domy 60 milionů korun. Jednotka s názvem Futura vznikla ve vývojové laboratoři Living Technology v Holešově u Zlína. Na setkání s novináři to dnes řekl zakladatel a spolumajitel firmy Dalibor Dědek. Hlavní výhodou nového řešení je podle něj nízká spotřeba energie.

Cena zařízení je zhruba 80.000 korun. „Na trhu se dají pořídit i jednotky za poloviční cenu, ale tam necílíme. Chceme se srovnávat s kvalitnějšími výrobky například z Německa nebo ze Španělska,“ uvedl ředitel Jablotronu Living Technology Roman Šalomoun. Mezi konkurenty v této oblasti patří například firmy Zehnder nebo Soler & Palau.

Firma nyní testuje několik desítek jednotek v různých lokalitách Česka, letos jich chce vyrobit zhruba tisícovku a dodávat do Česka, Slovenska a Kanady. „V příštím roce se už chceme zaměřit i na svoje hlavní evropské trhy, jako Německo, Velkou Británii nebo Dánsko,“ dodal Šalomoun.

Jako pasivní dům se dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř. Náklady na vytápění se pohybují v řádu tisíců korun ročně.

Jablotron je českou společností. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Z malé firmy se rozrostl v holding, který dnes tvoří 20 firem. Zhruba 80 procent produkce míří do zahraničí. Tržby společnosti podle odhadu loni meziročně vzrostly o sedm procent zhruba na 2,8 miliardy korun. Skupina zaměstnává 680 lidí.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...