Iniciovaná změna ve strategii konkurenceschopnosti ČR

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Ministr průmyslu a obchodu, premiér a ministr vnitra iniciovali změnu ve strategii konkurenceschopnosti České republiky.

Včera odpoledne zasedla nově ustanovená rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RV KIS). Vše se uskutečnilo pod vedením premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. Součástí rady je ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, který zůstal prvním místopředsedou rady a stal se také garantem za celou Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti (SMK). Místo druhého místopředsedy zaujímá ministr vnitra, který je garantem strategie Efektivní veřejné správy.

Zdroj: MPO
Ministr průmyslu a obchodu, ministr vnitra a premiér iniciovali změnu strategie konkurenceschopnosti České republiky. Zdroj: MPO

Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti bude v nastávajícím období hlavním dokumentem pro rozvoj hospodářství České republiky. „Rada vlády začala psát novou kapitolu na cestě za vytvořením podmínek pro dosahování konkurenceschopnosti České republiky, a to na půdorysu tří klíčových oblastí pro náš rozvoj, kterými jsou Instituce, Infrastruktura a Inovace,“ sdělil Rusnok.

V roce 2011 se Česká republika umístila v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na třicátém osmém místě. Letos se však propadla o osm míst a je tak čtyřicátá šestá. „Základním znakem tohoto propadu je skutečnost, že Česká republika spíše přešlapuje na místě a ztrácí tak svou pozici v porovnání s ostatními zeměmi regionu. Proto jsme dnes přistoupili k provedení razantních změn,“ řekl Cienciala. Chce docílit toho, aby se stanovily relevantní a měřitelné cíle, které poté rada naplní. Celá rada zároveň počítá se spoluprácí hospodářských a sociálních partnerů a členů tripartity.

Z rozhodnutí vlády se agenda SMK definitivně převedla zpět na Ministerstvo průmyslu a obchodu. V rámci tohoto přesunu došlo ke snížení počtu členů RV KIS ze dvaceti čtyř na třináct. Ministerstvo zároveň snížilo počet pracovníků Rady pro realizaci SMK na tři dle klíčových oblastí. Také provedlo inventuru projektů SMK a zpracovalo komplexní Analýzu konkurenceschopnosti České republiky.

Z jejich závěru vyplývá, že se stát v oblasti mezinárodní konkurenceschopnosti nadále propadá a vzdaluje se cílům vytčeným v SMK. Má na to vliv nenastartování reformy státní správy, vyšší míra korupce a stav soudnictví. Analýza ministerstva upozorňuje také na vážné problémy technického školství, tedy na nedostatek technicky vzdělaných lidí.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...