PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Huisman vyrobí ve Sviadnově šestisettunový systém na údržbu vrtů

Společnost Huisman ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku navrhne a v České republice poprvé vyrobí šestisettunové zařízení pro údržbu podmořských vrtů, takzvaný Well Intervention Systems. Zakázka má hodnotu řádově v milionech eur. Huisman vyrábí jeřáby, vrtné soupravy a systémy pro pokládání potrubí na mořském dně.

„Systém může výrazně snížit náklady na revitalizaci a rekonstrukci vrtů. České techniky čeká výroba hlavní věže, navijáků a servisních jeřábů,“ uvedl Lukáš Klapil ze společnosti Huisman. Vyrobená soustava bude mít hlavní věž, navijáky a tří servisní jeřáby. „Věž váží s plnou výstrojí 600 tun a výška zdvihu věže je 50 metrů. Jeřáby budou mít nosnost od 12 do 160 tun. Zařízení má plánovanou životnost 20 let,“ uvedl Klapil.

Vedoucí strojní konstrukce společnosti Huisman Robert Muroň uvedl, že při údržbě vrtů systém umožní například výměnu komponent na mořském dně nebo aplikaci bezpečnostních uzávěrů vrtu. „Systém je také vybavený aktivní kompenzací vln přímo na navijácích a pasivní kompenzací uvnitř věže,“ uvedl Muroň.

Klapil uvedl, že dříve se většina revitalizačních prací dělala z velkých a drahých vrtných lodí. Well Intervention Systems lze umístit na jednotrupé plavidlo nebo na malé poloponorné zařízení. „Tím se výrazně sníží náklady na rekonstrukci vrtu. Provoz vrtu je tak výrazně levnější než za přítomnosti vrtné lodi,“ uvedl PR zástupce společnosti Huisman Vojtěch Bednář.

Huisman již podnikl první kroky na trhu revitalizace vrtů s instalací MPT na Q4000 v roce 2001 a nověji také se systémem revitalizace vrtů pro Well Enhancer společnosti Helix Energy Services (zdroj: Huisman)

Huisman již podnikl první kroky na trhu revitalizace vrtů s instalací MPT na Q4000 v roce 2001 a nověji také se systémem revitalizace vrtů pro Well Enhancer společnosti Helix Energy Services (zdroj: Huisman)

Společnost Huisman vyrábí hi-tech strojírenské výrobky, její technici se podíleli například na výrobě největšího lodního sloupového jeřábu na světě s nosností 5000 tun nebo na výrobě zařízení pro vyzdvižení ponorky Kursk. Firma je členem nadnárodní skupiny Huisman, jejíž centrála je v Nizozemsku. V České republice firma zaměstnává 600 lidí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Univerzita Pardubice zahájí dvě velké stavby za 330 milionů korun

Univerzita Pardubice bude investovat do dvou velkých rozvojových projektů zhruba 330 milionů korun. Přestavbou budovy na náměstí Čs. legií vznikne...

Zavřít