PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

GE začne používat drony k inspekci průmyslových zařízení

Americký konglomerát General Electric (GE) zahájil testování dronů a robotických vozítek při kontrole rafinérií, továren, železnic a dalších průmyslových zařízení. Podniky na celém světě vydávají na tyto kontroly kolem 40 miliard dolarů (934 miliard Kč) ročně, uvedl agentura Reuters.

Drony a robotická vozítka se mohou pohybovat okolo a uvnitř odlehlých nebo nebezpečných zařízení a přitom fotografují korozi a měří teplotu či vibrace, tedy shromažďují data, která lze analyzovat za pomoci počítačových algoritmů a umělé inteligence. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedl Alex Tepper ze společnosti Avitas Systems, start-upu GE pro tento druh podnikání. Firma se soustředí na ropný a plynárenský průmysl, dopravu a energetiku.

Avitas staví na kombinaci počítačové analýzy a umělé inteligence se znalostí průmyslových systémů. „Tato zařízení známe velmi dobře, takže jsme s to robotická zařízení programovat tak, abychom získali potřebnou informaci,“ uvedl Tepper. Tato zařízení podle něho člověka sice nenahradí, ale mohou prodloužit jeho dosah a snížit náklady. Další aspekt je ten, že řada odborných inspektorů se blíží důchodovému věku a o tuto práci má zájem jen hrstka mladých lidí, uzavřel Tepper.

GE není první společností, která v inspekci průmyslových zařízení kombinuje umělou inteligenci s roboty. V březnu zahájila několik projektů firma IBM se svým počítačem Watson. V jednom z nich je počítač propojen s kamerou sledující, zda elektronické komponenty na montážních linkách v Číně a Tchaj-wanu nemají defekty. Jiné projekty pracují s akustickými senzory nebo drony detekujícími závady na elektrickém vedení. Společnost IBM a její partner ABB Ltd, švédsko-švýcarský konglomerát, kombinují vizuální kontrolu s roboty ABB. Bret Greenstein ze společnosti IBM tuto oblast označil za „žhavou“, hodnotu trhu však definovat odmítl.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Strojírna Šmeral Brno je za minulý rok ve ztrátě

Tradiční brněnská strojírna Šmeral byla loni poprvé v posledních 20 letech ve ztrátě. Společnosti ji vyčíslila na 55,6 milionů korun,...

Zavřít