PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

GE Aviation zatím vybrala 18 českých firem pro výrobu součástí do motorů ATP

Společnost General Electric (GE) Aviation předběžně vybrala 18 českých firem, které by jí mohly dodávat součástky pro výrobu nových turbovrtulových motorů ATP. V budoucnu by mohly získat zakázky za 2,4 miliardy korun ročně. Na dnešním dodavatelském fóru společnosti to uvedl prezident GE Aviation Czech Norman Baker. Jedná se například o Českou zbrojovku, UNIS, Stratech nebo Aerotech Czech. GE loni na podzim podepsala investiční smlouvu s vládou, že v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů.

Podle informací ČTK výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně. Místo, kde nové centrum vyroste, by GE měla oznámit do poloviny letošního roku. Vzhledem k tomu, že GE Aviation Czech má již osm let zázemí v pražských Letňanech, se podle vedení firmy bude s největší pravděpodobností jednat o lokalitu ve Středočeském kraji.

Agentura CzechInvest původně vybrala zhruba pět desítek potenciálních dodavatelů. GE Aviation z nich zatím vybrala 18 firem, které nejvíce splňují kritéria na kvalitu a konstrukci dílů. Nejedná se však o žádnou uzavřenou společnost, do hry mohou vstoupit i další firmy. Konečný počet těchto firem nebo lhůtu pro jejich výběr GE Aviation nestanovila.

GE Aviation v Česku vytvoří v nové centrále 500 nových pracovních míst a zdvojnásobí tak počet svých zaměstnanců v ČR. Sto z těchto míst už vzniklo loni pro podporu vývoje nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali. Letoun bude mít s novým motorem dolet okolo 3000 km a bude dosahovat rychlosti přes 520 km/h.

Česko by se díky investici mělo dostat mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku na stavbu nového závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300.000 lidí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Americký výrobce autodílů hledá v Ostravě až 400 lidí

Americký výrobce autodílů Chassix zaměstná v chystané továrně v Ostravě postupně 300 až 400 lidí. Společnost už začala s výběrem...

Zavřít