GE Aviation představila novinky na veletrhu v Ženevě

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Ve švýcarské Ženevě proběhl minulý týden prestižní evropský letecký veletrh EBACE (European Business Aviation Convention & Exhibition).

Na tomto pravidelném setkání předních hráčů leteckého průmyslu již tradičně představuje své novinky i GE Aviation.

Blackshape volí motor GE řady H pro vývoj nových letounů

Společnost Blackshape si vybrala GE Aviation pro dodávky modifikované verze turbovrtulového motoru řady H, který bude použit v nově vyvíjeném letounu. Detaily o letounu budou zveřejněny v následujících měsících.

 

Skydive. Zdroj: GE Aviation
Skydive. Zdroj: GE Aviation

„Blackshape je mladá společnost, nicméně vykazuje dynamický růst,“ říká generální ředitel Blackshape Luciano Belviso. „V tomhle novém dobrodružství jsme velice rádi, že naším partnerem bude právě společnost GE, u níž jsme našli stejné hodnoty inovace, integrity a úspěchu.“

Modifikovaný motor řady H bude disponovat vyšší odolností proti zatížení od setrvačných sil a systémem elektronického řízení motoru a vrtule (EEPC), který usnadní práci pilotovi. Tento nový program je vůbec prvním případem spolupráce mezi GE a Blackshape.

„Naše divize komerčního a obecného letectví s radostí představí jedinečné vlastnosti turbovrtulového motoru řady H tržnímu segmentu vysoce výkonného letectví prostřednictvím tak dynamické společnosti jako je Blackshape,“ říká Norman Baker, prezident a výkonný ředitel GE Aviation Czech, která motory řady H vyrábí. „Vývoj tohoto nového derivátu řady H je naším vůbec prvním krokem do oblasti vysoce výkonného letectví a otevírá pro řadu H značný potenciál využití ve vojenských letounech.“

Wingglider zvolila pro svůj letoun Dornier Do 28 turbovrtulový motor GE H75 

Společnost Wingglider Ltd., největší evropská společnost specializující se na parašutistické seskoky ve Velké Británii, Španělsku a Portugalsku, vybrala turbovrtulový motor H75 od GE Aviation pro osazení letounů Dornier Do 28, které využívá pro parašutistické lety.

Rob LLoyd. Zdroj: GE Aviation
Rob LLoyd. Zdroj: GE Aviation

„Volba našich motorů GE H75 pro konverze letounů Do 28 přinese společnosti Wingglider vyšší výkon a delší životní cykly, což se projeví na vyšší efektivitě parašutistických letů,“ říká Norman Baker, prezident a výkonný ředitel společnosti GE Aviation Czech. „Vedle modernizace flotily společnosti Wingglider jsme identifikovali zhruba padesát dalších kandidátů na konverzi letounů Do 28, kde by použití motorů série H dávalo smysl jak provozně, tak ekonomicky.“

Dornier Do 28 je dvoumotorový letoun, který se vyznačuje vynikající manévrovatelností v nízkých rychlostech a zároveň krátkou vzletovou i přistávací dráhou. Letoun je ideální pro použití na přírodních letištích, která se pro parašutistické expedice velmi často používají. Letoun Do 28 byl původně poháněn dvojicí pístových motorů Lycoming. Dornier Do 28 Skyservant, součást původní flotily společnosti Wingglider, nahradil roku 1997 v rámci modernizace motory Lycoming motory M601-D2. Turbovrtulové motory GE H75 dají těmto letounům nový život.

„Dornier Do 28 s motorem od GE je spolehlivý společník, který parašutisty bezpečně dopraví do oblak,“ říká generální ředitel společnosti Wingglider Ltd. James Swallow. „Letoun je dostatečně prostorný na to, aby pojal 15 parašutistů. Letoun je stabilní a má dobře položené těžiště, takže se dokáže vyrovnat i s tím, když se 15 parašutistů nahromadí na jedné straně letounu. Pro náš provoz potřebujeme odolné a úsporné motory, které se budou snadno udržovat. Proto jsme si vybrali GE H75.“

Motory GE H75 budou brzy pohánět letoun Dornier Do-28 společnosti Wingglider specializující se na parašutistické seskoky. Zdroj: GE Aviation
Motory GE H75 budou brzy pohánět letoun Dornier Do-28 společnosti Wingglider specializující se na parašutistické seskoky. Zdroj: GE Aviation

Elegantní a robustní design modelu M601 byl nově obohacen o aerodynamický design GE a zároveň byly při jeho výrobě použity vyspělé materiály, takže výsledkem je výkonnější, úspornější a odolnější turbovrtulový motor série H. Do provozu byl nasazen v roce 2012.

Motory GE řady H přináší významný nárůst výkonu a jednoduchosti údržby. Jsou to vysoce odolné a spolehlivé motory pro širokou škálu využití. Umožňují letounům fungovat při vyšší venkovní teplotě i ve vyšších výškách. Provozovatelům přináší vyšší efektivitu, bezpečnost a zároveň nižší náklady na údržbu. Pro specifické požadavky výsadkových letounů je turbovrtulový motor řady H ideální volbou.

Společnost Blackshape je součástí průmyslového holdingu Angelo Investments a zabývá se širokou škálou činností od předběžného designu až po výrobu letounů z uhlíkových vláken. Společnost disponuje značnými zkušenostmi v oblasti analýzy tlaku, systémové integrace, kvalifikace a certifikace.

Společnost Wingglider Limited, jež sídlí na letišti Hibaldstow v severním Linconshire ve Velké Británii, provozuje letouny pro výsadky a vzdušné práce více než dvacet let a zároveň poskytuje krátkodobé i dlouhodobé pronájmy řady letadel.

Společnost GE Aviation, divize společnosti GE (NYSE: GE), je největším výrobcem proudových a turbovrtulových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a všeobecné letectví. Podporu pro své produkty společnost GE Aviation zajišťuje prostřednictvím celosvětové sítě služeb. V Praze Letňanech sídlí divize turbovrtulových motorů, GE Aviation Turboprops, která je největším centrem výroby a vývoje turbovrtulových motorů v České Republice.

 

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...