PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Zlínská firma otevřela prostor pro výcvik středoškoláků

Zlínská strojírenská firma ZPS – Frézovací nástroje upravila ve svém objektu v baťovském průmyslovém areálu část prostor pro odborný výcvik žáků Střední průmyslové školy polytechnické – COP Zlín. Firma tím chce také zvýšit možnost získat nové zaměstnance. Kvalifikovaných lidí ve strojírenství je v regionu nedostatek, zájem o studium těchto oborů ve zlínské škole v posledních letech ale roste. Škola už narazila na kapacitu dílen, řekl ředitel školy Jiří Charvát.

Škola nyní nabírá do prvních ročníků 120 žáků strojírenských oborů, 60 v oboru mechanik seřizovač, otevře třídu obráběčů kovů a třídu strojních mechaniků. Před několika lety bylo v oboru mechanik seřizovač v ročníku jen 11 žáků. Škola si nyní již může žáky vybírat. „Odráží se to na kvalitě výuky a kvalitě studentů,“ uvedl Charvát. Škola má nyní celkem 752 žáků, z toho asi 360 strojařů, v příštím roce by jich mohlo být o několik desítek více. „To bude ale už maximální kapacita. Uplatnitelnost absolventů je velká. I kdyby byl zájem trojnásobný, firmy budou mít stejně pořád málo zaměstnanců,“ uvedl ředitel školy.

V nové dílně může pracovat deset žáků v jedné směně. Mohou tam absolvovat základní zámečnický výcvik i strojní výcvik. „Máme tady soustruhy, frézky, základní brusky,“ uvedl Charvát. Přibude také dílna s počítači a číslicově řízenou frézkou.

Firma ZPS-Frézovací nástroje podle svého ředitele Jana Hevra investovala v předchozích letech do kvalitních nástrojů desítky milionů korun. „Bude zapotřebí k dokonalým strojům dostat kvalitní lidi. Jsem přesvědčen, že když se v této budově bude pohybovat dvacet až čtyřicet mládežníků, tak někdo otevře dveře o patro níže a zůstane u nás,“ uvedl Hevr. Až 80 procent produkce firmy jde na export, hlavním trhem je Německo. „O práci se bát nemusíme, zůstali jsme věrni tradičním nástrojům z rychlořezné oceli. Různí výrobci hlavně v Německu či Itálii tuto výrobu opouští. Mohli bychom zvýšit objem produkce o deset až 15 procent, je to jen o lidech,“ řekl Hevr. Firma má nyní 130 zaměstnanců, průměrný plat je asi 26.000 Kč.

Podle krajského radního Petra Gazdíka (STAN) je vytvoření nových prostor ukázkovým příkladem propojení školy a firmy. „Vracíme se k něčemu, co zavedl Tomáš Baťa, co bylo za první republiky zcela běžné,“ uvedl Gazdík. V oblasti strojírenství v kraji podle něj chybí zejména vysoké školství, studenti po středních školách odcházejí studovat do Brna či Ostravy a poté tam zůstávají. „Ve strojírenských oborech v kraji pracuje více než 33.000 lidí a dorost je tady víc než potřeba,“ řekl Gazdík.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Kia bude prodávat nejvýkonnější model Stinger ještě letos

Jihokorejská automobilka Kia začne v Evropě prodávat svůj dosud nejvýkonnější vůz Stinger na konci letošního roku. Evropská verze bude mít...

Zavřít