Evropské fondy v letech 2014–2020. Kdy je bude možné čerpat?

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Původně plánované čerpání unijních prostředků v rámci různých operačních programů od 1. ledna 2014 zřejmě nebude možné dodržet. Na čem toto čerpání závisí a je reálná šance termín splnit?

Čerpání unijních prostředků závisí jak na rychlosti jednání ze strany České republiky, tak na jednání Evropské komise. Nejprve je třeba schválit návrh na vymezení budoucí implementační struktury a poté zpracovat jednotlivé operační programy. Harmonogramy těchto řízení se již dnes opožďují oproti plánu a podle prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna bude možné čerpat unijní prostředky až ve druhé polovině roku 2014, tedy již „za pochodu“. Vše nyní závisí na rychlosti schválení návrhu vládou. Ta by se jej měla schvalovat na přelomu října a listopadu.

Poté, co se jednotlivé operační programy dopracují do konečné podoby, začne formální jednání s Evropskou komisí. Začátek těchto jednání je nyní plánován na polovinu roku 2013. Pak již bude jen záležet na rychlosti Evropské komise. Vyjednavači ale nepředpokládají, že by tato jednání mohla být kratší než 12 měsíců.

O průběhu schvalovacího a vyjednávacího procesu vás budeme pravidelně informovat.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...