PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Evropská unie míří ke splnění klimatických cílů

Podle aktuální zprávy Evropské komise míří EU ke splnění svých klimatických cílů, jež byly stanoveny pro rok 2020. Česká republika, stejně jako ostatní státy unie, má proto pokračovat v prosazování snah o snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické náročnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Podle komise je nyní „v plném proudu“ proces ekonomické transformace Evropy a její přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Vznik energetické unie má cíl nejen ekologický – autoři zprávy v ní vidí způsob zlepšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu v současném nevyzpytatelném geopolitickém prostředí.

Komise dnes připomněla, že od 4. listopadu 2016 platí Pařížská dohoda z prosince 2015 poté, co ji Evropská unie ratifikovala. V roce 2016 také komise představila svou strategii do roku 2050, jejímž základním cílem je do tohoto roku snížit emise skleníkových plynů v porovnání s rokem 1990 o celých 60 procent a směřovat k jejich úplnému odstranění.

Unie už naplnila cíl pro rok 2020 týkající se konečné spotřeby energie. Totéž podle EK samé platí i pro emise skleníkových plynů – v roce 2015 byly jejich emise v EU o 22 procent nižší než v roce 1990. A unie míří také k cíli v oblasti obnovitelných zdrojů. Podle dat za rok 2014 byl jejich podíl na hrubé konečné spotřebě energie 16 procent.

Dalším významným trendem je podle komise pokračující rušení vazby mezi hospodářským růstem EU a zvyšováním emisí skleníkových plynů. V letech 1990 až 2015 se celkový HDP EU zvýšil o 50 procent při snížení emisí o 22 procent.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Válcovna předvalků a odlitků. Zdroj: trz.cz
Zaměstnancům Třineckých železáren vzrostou mzdy

Zaměstnancům Třineckých železáren (TŽ) vzrostou letos mzdy o 4,1 procenta a při splnění plánu o dalších 2,5 procenta. Dodatek kolektivní...

Zavřít