PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Era si staví vývojové a výzkumné centrum

Sdílejte tento článek na Twitteru
29. 6. 2015, | Přidejte svůj názor

Pardubická společnost Era do dvou let dokončí stavbu svého nového vývojového a výzkumného centra. Stavba začne už příští měsíc. Čtyřpodlažní budova bude mít půdorys nepravidelné sněhové vločky. Výrobce pasivních radiolokátorů loni vykázal nejlepší výsledky za 20 let existence, dobrá finanční situace podniku umožňuje rozvoj a investice.

„Společnost má stále administrativu v nájmu, což nedostačuje našim potřebám. Nebude to jen sídlo společnosti, více než polovina pracovníků se v novém centru bude věnovat výzkumu a vývoji,“ řekl generální ředitel Viktor Sotona.

Novou budovu začne pardubická Era stavět už příští měsíc. Vizualizace: Era

Novou budovu začne pardubická Era stavět už příští měsíc. Vizualizace: Era

Patnáctimetrovou budovu bude tvořit železobetonový skelet, který překryje obvodový plášť ze skla. Stavba bude mít čtyři křídla, prostory mezi rameny vyplní zeleň pro odpočinek zaměstnanců. Kapacita objektu, jehož stavba se chystá ve výrobním areálu podniku, má být až 190 pracovníků. Střecha se stane zároveň testovacím místem. Na třináctimetrový stožár podnik hodlá instalovat vyvíjené radiolokátory. „Technologicky bude budova na špici současných stavebních možností co do regulovaného vytápění, možností klimatizace a řešení stálé teploty a vlhkosti,“ uvedla mluvčí firmy Lenka Stejskalová Reichová.

Firma loni přijala pět desítek lidí, v současnosti zaměstnává 270 pracovníků. V budoucnu jich bude mít odhadem 300. Podnik už v minulosti zřídil pobočky v Brně a Praze, protože na Pardubicku není dostatek technicky kvalifikovaných lidí. Zhruba 60 procent zaměstnanců firmy má vysokoškolské vzdělání. Společnost Era je především výzkumnou a vývojovou firmou. Značnou část komponentů si zadává u externích firem.

Firma Era, kterou vlastní skupina Omnipol, loni vydělala téměř 100 milionů korun při obratu přes půl miliardy. Počet zemí, do nichž vyváží, meziročně vzrostl o šest na 55. Podnik, který navazuje na tradici zaniklé pardubické Tesly, většinu zakázek uplatňuje v zahraničí.

Společnost vyvíjí pasivní radiolokátory pro civilní i vojenský sektor. Systémy na letištích a kolem nich dokážou sledovat až 500 letadel najednou, vojenský radiolokátor Věra (nyní má označení VERA-NG) až 250 letounů. Systémy shromažďují informace ze vzdušného prostoru, samy však vysílají minimálně.

„Geopolitická situace nám paradoxně nahrává. Naše systémy dokážou zaručit pocit bezpečí. Jsou to přehledové a monitorovací systémy. Aktivních projektů, které skončí instalací, máme teď pětatřicet,“ uvedl Sotona.

Obchodní cyklus u jedné zakázky pro civilní letiště trvá rok až dva, pro armádu i deset let. Předloni společnost podepsala kontrakt s NATO, které si objednalo pro ochranu hranic dva systémy VERA-NG. Zvýšený zájem zaznamenala i od armád aliančních zemí a podepsala další kontrakty.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
ČKD Blansko Small Hydro rozšiřuje výrobu

Výrobce vodních turbín ČKD Blansko Small Hydro rozšiřuje svoji výrobu. Firma se doposud zaměřovala na menší vodní díla. Nyní se...

Zavřít