Důvěra v průmyslu klesla, výhledově jsou však respondenti optimističtí

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Celková důvěra v domácí ekonomiku za listopad klesla. Souhrnný indikátor důvěry je ve srovnání s říjnem nižší o 1,7 procentního bodu. Mezi podnikateli poklesla důvěra ve stavebnictví, v obchodě a v průmyslu – nezměnila se pouze ve vybraných odvětvích služeb. Důvěra spotřebitelů je meziměsíčně téměř beze změny. Ve srovnání s hodnotami v listopadu 2011 je souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů nižší, indikátor důvěry spotřebitelů je vyšší. Vyplývá tak z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Sezónně očištěné indikátory důvěry

V průmyslu se hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. „Je to způsobené především zhoršující se situací na domácích i zahraničních trzích. Další příčinou je také snižující se poptávka po výrobcích a službách nebo růst cen energií,“ řekla Portálu Průmysl.cz Marie Hörmannová, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Růst hotových výrobků ve skladech – důvěra v průmyslu klesá

Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se oproti říjnu téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů zvýšily. Zejména vlivem toho důvěra v průmyslu meziměsíčně klesá. Oproti hodnotám z listopadu 2011 je také stále nižší.

Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnilo. Respondenti očekávají pokles tempa výrobní činnosti a neměnnost tempa zaměstnanosti.

Pro příštích šest měsíců jsou však čísla vyšší než v říjnu. „Toto očekávání je spojené se zlepšením situace u našich největších zahraničních odběratelů, především Německa, a také s podporou prorůstové politiky v budoucnu,“ dodala Hörmannová.

Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Spotřebitelé se bojí růstu cen a nezaměstnanosti – více spoří

Indikátor spotřebitelské důvěry se v listopadu meziměsíčně téměř nezměnil a v meziročním srovnání je vyšší. Co se týká výhledu na dalších dvanáct měsíců, obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace se nezměnily.

Největším strašákem je zhoršení jejich vlastní finanční situace. Stejně tak obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci nezměnily. Úmysl spořit se výrazně zvýšil. Respondenti se nadále obávají růstu cen.

„Očekávání spotřebitelů se zlepší jedině, pokud půjde ruku v ruce se zvýšením počtu pracovních míst, s růstem poptávky, se zlepšením situace v zahraničí a obnovením růstu u nás i v okolních zemích,“ vysvětlila Hörmannová.

  • Pro rok 2013 předpokládají respondenti meziroční pokles investic o přibližně 1 %.
  • Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v listopadu snížilo. Hodnocení celkové poptávky oproti říjnu pokleslo také.
  • V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti říjnu snížilo. Zásoby se mírně snížily.
  • Ve vybraných odvětvích služeb (včetně bankovního sektoru) se v listopadu hodnocení současné ekonomické situace oproti říjnu mírně snížilo. Hodnocení listopadové poptávky se téměř nezměnilo.
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...