Důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu mírně zlepšila, oproti loňským hodnotám však pokulhává

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Celková důvěra v domácí ekonomiku v říjnu mírně vzrostla, mezi podnikateli se zlepšila v průmyslu a ve stavebnictví. Ve srovnání s hodnotami v říjnu 2011 je však souhrnný indikátor důvěry podnikatelů i spotřebitelů nižší – a situace se pravděpodobně nezlepší.

Mírné zlepšení průmyslu oproti září

Co se týká průmyslu, v říjnu se hodnocení současné celkové ekonomické situace od minulého měsíce téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo, hodnocení zahraniční poptávky se zvýšilo také. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu v říjnu vzrostlo a dosáhlo 82 %. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti téměř stejné jako v předchozím čtvrtletí.

I přes mírné zlepšení oproti minulému měsíci je nedostatečná poptávka opět hlavní bariérou růstu produkce – vyjádřilo se tak přes polovinu všech respondentů. Příští tři měsíce se také očekává mírný růst tempa výrobní činnosti a zaměstnanosti.

Důvěra podnikatelů ve službách je podstatně vyšší než v průmyslu

V září rostl počet zakázek jen v sektoru služeb, ve zpracovatelském průmyslu pokračovalo snižování hodnoty nových zakázek , což s sebou nese riziko nižší zásoby práce – nepochybně jako odraz oslabení mezinárodních zbožových obchodů. Plyne z toho horší očekávání i v ostatních sférách ekonomické aktivity firem.

Právě pokračující oslabování poptávky považují podnikatelé za hlavní bariéru růstu. Kromě toho stoupla také váha limitů nazvaných ostatní bariéry bez konkrétní specifikace. Lze však předpokládat, že jimi mohou být příčiny institucionální – dosud například nikdo nezná výši daňových sazeb pro příští rok, což nepochybně zhoršuje nejistotu firemního sektoru.

Důvěra podnikatelů ve službách zůstává na výrazně vyšší úrovni než u podnikatelů v obchodě nebo v průmyslu, u něhož je bilance odpovědí respondentů záporná už od letošního března. Ve stavebnictví se důvěra podnikatelů nevymanila z červených čísel už čtyři roky a ve velmi hlubokém propadu zůstává od listopadu 2010. Konec krize tohoto odvětví je v nedohlednu.

Evropa v poklesu – riziko pro český export

V Evropě plných 14 odvětví průmyslu a služeb z celkem 22 sledovaných zaznamenalo podle indexu nákupních manažerů pokles ekonomické aktivity. Riskantní pro český export je skutečnost, že už několik měsíců je v Evropě výroba aut a jejich dílů odvětvím s nejhoršími očekáváními. V září se však proti srpnu pokles očekávání o něco zmírnil.

Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná, pro příštích šest měsíců jsou nižší než v září.

Data poskytl ČSÚ

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...