PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Duratec představil kolo z nejpevnějších vláken na světě

Česká firma Duratec z Plzeňska představila dnes silniční kolo Phantom, jehož základem je stejnojmenný celokarbonový rám vyrobený údajně z nejpevnějších vláken na světě. Hmotnost rámu je jen 760 gramů. Pro výrobu firma vyvinula novou technologií, díky níž je rám vytvrzen z jednoho kusu. Neobsahuje žádné vlepované části ani dodatečné spoje, sdělila firma v tiskové správě.

„Použitím nejmodernějšího typu uhlíkového vlákna a speciálním vrstvením materiálu se technické parametry a jízdní vlastnosti rámu dostávají na hranici technických možností materiálu a na absolutní světovou špičku,“ uvedli zástupci firmy. Oficiálního představení rámu Phantom se ujal Jiří Ježek, nejúspěšnější handicapovaný cyklista světa, který závodí na kolech Duratec už 15 sezon a stal se tváří značky.

Na začátku dubna zahájí Phantom výstavní turné ve Velké Británii na cyklistické výstavě Bespoked 2017 pro menší výrobce s vysokým řemeslným kreditem. „Tam dostane tento český výrobek svůj prostor a jsme přesvědčeni, že strhne velkou pozornost,“ řekl Milan Duchek, šéf vývoje a zakladatel značky vyrábějící rámy už 20 let.

U nového modelu vsadil na materiály prvotřídní kvality a vysokých technických parametrů právě proto, aby docílil velmi nízké váhy a zároveň zajistil vysokou tuhost výrobku. „Vlákna Toray T1100 a vlákna Granoc, z nichž je Phantom složen, jsou vyráběna v Japonsku. V kombinaci s Nanoalloy pryskyřicí jsou považována za nejpevnější na světě. Stejný materiál je používán například i pro stavbu Formule 1,“ uvedl Duchek.

Rám kola bez jediného spoje je velmi náročný celek složený ze 400 střihů, z nichž každý má přesnou polohu, směr, tvar a hladinu. Výsledný produkt zásadně ovlivňuje pokládka vláken. Podnik vyvinul vlastní způsob pokládky už v roce 2010. Principem je položit vlákno v co nejdelším úseku bez přerušení, čímž přenese maximum vlastností do výrobku. Vývoj technologie trval několik let a na výsledku se podílí i fakt, že Duratec se zabývá zpracováním uhlíkových vláken už od roku 2001.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Francouzská automobilka PSA kupuje Opel

Francouzská automobilka PSA Group koupí ztrátovou evropskou divizi americké automobilové skupiny General Motors (GM) za 2,2 miliardy eur (59.5 miliardy...

Zavřít