Duratec představil kolo z nejpevnějších vláken na světě

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Česká firma Duratec z Plzeňska představila dnes silniční kolo Phantom, jehož základem je stejnojmenný celokarbonový rám vyrobený údajně z nejpevnějších vláken na světě. Hmotnost rámu je jen 760 gramů. Pro výrobu firma vyvinula novou technologií, díky níž je rám vytvrzen z jednoho kusu. Neobsahuje žádné vlepované části ani dodatečné spoje, sdělila firma v tiskové správě.

„Použitím nejmodernějšího typu uhlíkového vlákna a speciálním vrstvením materiálu se technické parametry a jízdní vlastnosti rámu dostávají na hranici technických možností materiálu a na absolutní světovou špičku,“ uvedli zástupci firmy. Oficiálního představení rámu Phantom se ujal Jiří Ježek, nejúspěšnější handicapovaný cyklista světa, který závodí na kolech Duratec už 15 sezon a stal se tváří značky.

Na začátku dubna zahájí Phantom výstavní turné ve Velké Británii na cyklistické výstavě Bespoked 2017 pro menší výrobce s vysokým řemeslným kreditem. „Tam dostane tento český výrobek svůj prostor a jsme přesvědčeni, že strhne velkou pozornost,“ řekl Milan Duchek, šéf vývoje a zakladatel značky vyrábějící rámy už 20 let.

U nového modelu vsadil na materiály prvotřídní kvality a vysokých technických parametrů právě proto, aby docílil velmi nízké váhy a zároveň zajistil vysokou tuhost výrobku. „Vlákna Toray T1100 a vlákna Granoc, z nichž je Phantom složen, jsou vyráběna v Japonsku. V kombinaci s Nanoalloy pryskyřicí jsou považována za nejpevnější na světě. Stejný materiál je používán například i pro stavbu Formule 1,“ uvedl Duchek.

Rám kola bez jediného spoje je velmi náročný celek složený ze 400 střihů, z nichž každý má přesnou polohu, směr, tvar a hladinu. Výsledný produkt zásadně ovlivňuje pokládka vláken. Podnik vyvinul vlastní způsob pokládky už v roce 2010. Principem je položit vlákno v co nejdelším úseku bez přerušení, čímž přenese maximum vlastností do výrobku. Vývoj technologie trval několik let a na výsledku se podílí i fakt, že Duratec se zabývá zpracováním uhlíkových vláken už od roku 2001.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...