Dostavba Temelína může českým firmám přinést zakázky v hodnotě 150 až 175 miliard

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Nabídka na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, kterou předložilo česko-ruské Konsorcium MIR.1200 tvořené společnostmi Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, předpokládá, že české společnosti získají zakázky v celkové hodnotě 150 až 175 miliard korun. Na zasedání česko-ruské mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci to řekl Kirill Komarov, náměstek generálního ředitele společnosti Rosatom. Zasedání proběhlo v Kazani 28. listopadu 2012.

Podle Komarova tvoří podíl českých dodavatelů v nabídce Konsorcia 75 %. Zároveň poukázal na to, že v případě realizace projektu může být v České republice vytvořeno deset tisíc pracovních míst pro kvalifikované odborníky.

Česko-ruská spolupráce v jaderné energetice se však neomezuje pouze na Temelín. „S českými společnostmi počítáme nejen pro realizaci projektu na dostavbu Temelína, ale také jako s partnery, se kterými budeme spolupracovat na dalších projektech v Rusku i ve světě. Taková forma spolupráce probíhá již dnes a máme v úmyslu ji dále rozšiřovat,“ řekl Komarov.

„V roce 2012 jsme s českými společnostmi uzavřeli smlouvy v přibližné hodnotě 2,5 miliard korun. Tato hodnota je podobná výši kontraktů, které byly uzavřeny za předchozí čtyři roky naší spolupráce. Již dnes zahajujeme rozsáhlou činnost zaměřenou na lokalizaci výroby zařízení pro naše projekty v českých podnicích, aniž bychom čekali na výsledek tendru na dostavbu Temelína. Jsme připraveni projednat otázky týkající se transferu technologie a know-how v dlouhodobé perspektivě tak, aby je česká strana mohla využít k vybudování zařízení pro jaderné elektrárny typu VVER. Vzhledem k velkému objemu spolupráce to má bezesporu smysl,“ dodal Komarov.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...