PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Dostavba Temelína: Kdo je ve hře? A proč možná celý projekt padne?

Zakázka za 200 až 300 miliard korun, vstup velkých světových hráčů, největší proces hodnocení dopadů za dobu existence ministerstva životního prostředí, kritika ekologických organizací i rakouského ministra – dostavba Temelína je oprávněně jedna z nejvýznamnějších událostí poslední doby, ve které – obzvláště s ohlédnutím na „bipolární“ rozdělení zájemců – jde o více, než by se mohlo zdát.

Před možnými spekulacemi o vhodném zájemci je nutné si uvědomit jeden fakt: žádná dostavba vůbec být nemusí. Ani francouzská Areva (nyní již vyřazená), ani americko-japonská společnost Westinghouse, ani česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress svou představu nemusí uskutečnit, pokud ČEZ žádného vítěze nevyhlásí nebo tendr vyšumí do ztracena.

Ekonomické riziko

Výše budoucích cen elektřiny je nejistá. Kvůli vládním garancím obnovitelných zdrojů ceny rostou – a český energeticky náročný průmysl to potápí. Bez toho, aby měl ČEZ určitým způsobem garantovanou výkupní cenu nebo aby měl aspoň nějakým způsobem pojištěnou návratnost investice, je riziko projektu vysoké.

Nelibost jádra

V Evropě po havárii Fukušimy v roce 2010 panuje protijaderná nálada. Vyřazení francouzské Arevy znamená odklon od evropského přístupu k jaderné energii. Spojenectví s Francií mohlo být zárukou, že se podaří čelit tlakům: stavbu tradičně kritizují Rakušané, dostavba zjevně narazí i na nesouhlas lidí v Německu.

Časový sled událostí

9. února 2011 – Vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína: investice do přenosové soustavy nebo posílení činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

18. února 2011 – ČEZ posunul termín dokončení dostavby o pět let – na rok 2025. Mezi důvody odkladu bylo mimo jiné snížení poptávky po elektřině v důsledku ekonomické krize.

2. července 2012 – Nabídky na dostavbu Temelína podali tři zájemci: americký Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

5. října 2012 – ČEZ oznámil, že Areva nesplnila požadavky tendru, a byla z něj proto vyřazena. Přesné důvody ČEZ nezveřejnil. Později se v tisku objevila informace, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu. Podle regionálního ředitele Arevy pro střední Evropu Thomase Eprona ale jeho firma fixní cenu nabídla.

19. října 2012 – Areva předala společnosti ČEZ podrobné námitky proti rozhodnutí o vyřazení ze soutěže. ČEZ je 29. října zamítl, načež Areva vyzvala ČEZ k pozastavení tendru.

20. listopadu 2012 – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal na základě žádosti Arevy předběžné opatření, podle něhož ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem tendru.

30. listopadu 2012 – ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení stavby dvou nových bloků.

18. ledna 2013 – Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke stavbě dvou nových bloků JETE.

Ačkoliv chtěl ČEZ tendr vyhodnotit letos, proces zkomplikovalo vyřazení francouzské Arevy ze soutěže. Předběžné hodnocení nabídek na Temelín tak plánuje na konec února. Termín ukončení tendru podle firmy není ohrožen.

Zdroj: ČTK

Westinghouse – revoluce

Vedení Westinghouse prezentuje technologii, která je revoluční. Udává tón trendům v jaderné energetice, přichází s novinkou – modulárním designem svého reaktoru AP1000. Stavba tak může být rychlejší a spotřebuje méně materiálu. Westinghouse spoléhá na pasivní bezpečnostní prvky, jež se obejdou bez přívodu elektřiny.

Žádný reaktor AP1000 však zatím elektřinu nevyrábí. Jejich stavba je v pokročilejší fázi v Číně, v počáteční fázi v USA. Pokud by se jako jediná reálná varianta rýsovala ta americká, může také zesílit odpor českého průmyslu, který by se obával nízkého počtu zakázek pro domácí firmy.

Rosatom – evoluce

Rusové nabízejí spolehlivější evoluci. Češi mají navíc historické zkušenosti s ruskou technologií. Ani Rosatom však nemá hotové své referenční bloky, v jeho případě však jde o zdokonalení již fungujících reaktorů. Jak ale připomíná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, hrozí tradiční ruské problémy s organizací výstavby a dohledem nad kvalitou.

Rusové rovněž očekávají vysoký podíl subdodávek českých firem a tedy slušný impuls pro rozvoj tuzemského průmyslu.

Američané namítají, že celé české energetice hrozí velká závislost na Rusku. Už dnes přece odebíráme ruskou ropu, plyn i jaderné palivo. Pokud by se jako jediná reálná varianta pro rozšíření jihočeské elektrárny rýsovala ta česko-ruská, může zesílit odpor na české politické scéně.

Čtěte také k tématu:

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Symantec oznámil novou strategii zefektivňující dosavadní procesy

Symantec Corp. oznámil novou strategii, která povede k větší efektivitě a zjednodušení procesů, což bude mít pozitivní vliv na zákazníky a...

Zavřít