PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Do výškové budovy FSI v Brně se začínají vracet studenti

Sdílejte tento článek na Twitteru
20. 6. 2016, | Přidejte svůj názor

Do budovy brněnské fakulty strojního inženýrství (FSI), která dlouho bývala nejvyšší stavbou města Brna, se po pěti letech oprav vrací život. Rekonstrukce stála 621 milionů korun. Investice se prodražila kvůli statickým poruchám objektu, který je vysoký 74 metrů. Většinu výsledné částky poskytlo na stavbu ministerstvo školství. Novinářům to dnes řekli zástupci Vysokého učení technického v Brně. V budově už funguje studijní oddělení, přestěhovaná je zhruba polovina fakulty, laboratoře se budou stěhovat o prázdninách.

Cena za opravu objektu byla oproti plánům více než trojnásobná. „Rekonstrukce byla zahájena z důvodu obnovy venkovního pláště a vnitřního technického zařízení. Během ní ale byly zjištěny závažné poruchy konstrukce nosných sloupů objektu, které bylo nutné sanovat,“ uvedl vedoucí Stavebně technického odboru Petr Marvan. Kromě vnějšího pláště počítala původně plánovaná rekonstrukce s výměnou jednotrubkového systému vytápění. Výšková budova byla velmi energeticky náročná, i proto bylo nutné přistoupit k rekonstrukci. Po ní se na jižní straně budovy objevily fotovoltaické panely, které mohou energií zásobovat fakultní areál.

Budova FSI. Zdroj: FSinfo.cz

Budova FSI. Zdroj: FSinfo.cz

Více než 70 metrů vysoká budova A1 má nové podhledy na chodbách a nový systém osvětlení, kdy se jednotlivá svítidla spínají podle pohybu lidí. „Vzhledem k tomu, že budova A1 tvoří cca polovinu výukových a kancelářských prostor Fakulty strojního inženýrství, se výuka a fakultní pracoviště po několika letech konečně vrací do standardního režimu,“ uvedl děkan fakulty Jaroslav Katolický.

Rekonstrukce výškové budovy patří k zásadním stavebním projektům v kampusu VUT Pod Palackého vrchem. Spolu s dostavbou a rekonstrukcí objektů Fakulty chemické a FEKT a s výstavbou výzkumných center AdMaS Fakulty stavební a zejména CEITEC VUT je rekonstrukce budovy A1 součástí rozsáhlých investic v této lokalitě v celkovém rozsahu bezmála čtyři miliardy korun.

Stavba budovy fakulty strojního inženýrství vysoké 74 metrů začala v roce 1975 a trvala deset let. Nejvyšším objektem v Brně byla do jara 2013, kdy stavba Spielberk Tower B dosáhla 85 metrů. Později se nejvyšší stavbou města i celé republiky stal mrakodrap AZ Tower se 111 metry.

Výšková budova VUT má kapacitu 1600 lidí. Budova má 19 pater. Při sanaci nosných konstrukcí stavebníci použili 482 tun oceli a 80 tun betonu. Při rekonstrukci bylo položeno 140 kilometrů kabelů elektroinstalace. Zázemí v budově získá devět ústavů.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Czech TOP 100: Loňský rok přinesl firmám nižší tržby, zisky táhl export

Sdružení Czech TOP 100 vyhlašuje letos už po dvaadvacáté žebříčky předních firem působících v České republice. Nejvyšší příčky opět obsadily...

Zavřít