Reportáž: Dny otevřených dveří 2013 v DMG/Mori Seiki

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

V údolí Tyrolských alp, v bavorském městečku Pfronten, se nachází výrobní závod společnosti DMG/Mori Seiki. V rámci Dnů otevřených dveří měla veřejnost možnost navštívit montážní haly a Show Room, kde společnost prezentovala evropské a světové novinky z oblasti CNC obráběcích strojů.

Výrobní závod DMG/Mori Seiki ve Pfrontenu. Foto: Marek Pagáč

Během pěti dnů bylo k vidění na rozloze 4 300 m2 70 CNC obráběcích strojů z produkce společnosti DMG/Mori Seiki. Po fůzi společností DMG a Mori Seiki, která byla oficiálně oznámena v roce 2012, zde tento koncern vyrábí převážně 5osé CNC obráběcí stroje a je zde zaměstnáno 1 200 lidí pracujících na 3 směny. Prostory výrobního závodu jsou rozděleny na montážní haly menších a tzv. XXL obráběcích strojů a ShowRoom.

Výroba CNC obráběcích strojů zde probíhá v několika fázích. Základem výroby je dovoz odlitých litinových základů, které zde společnost obrábí sama v obrobnách. Tyto upravené odlitky, které jsou dováženy z celého světa, se pak převážejí do montážních hal, kde jsou kompletovány dle velikosti a typových řad. V montážních halách je nejdříve zavedena elektrotechnika a kabeláž do litinových základů, převodová ústrojí a upínací stoly. Poslední montážní fází je montáž vřeten. V tomto oddělení má výrobní závod i diagnostické centrum vřeten, které používají pro servisní údržbu a opravy havarovaných vřeten. Zaměstnanci tak mohou diagnostikovat jakoukoliv chybu nebo zásah do vřetene. Všechny stroje jsou po finální montáži rozděleny a zabaleny na několik dílů, které jsou rozváženy kamionovou dopravou k zákazníkům, kde jsou kompletovány.

Prohlédněte si nejnovější stroje ve fotoreportáži, kterou publikujeme zítra.

Nejvíce se zde vyrábějí 5osé obráběcí stroje s označení DuoBlock, skládající se ze dvou litinových základů. Takt linky je ve výrobě nastaven na hodnotu 1,9. To znamená, že společnost DMG/Mori Seiki vyrobí necelé dva obráběcí CNC stroje za jeden den. Za loňský rok bylo vyrobeno a dodáno do celého světa 8 000 strojů, přičemž za loňský rok byl zaznamenán růst prodeje o 11 %.

Bavorské městečko Pfronten leží na úpatí Tyrolských alp nedaleko nejvyšší hory Německa – Zugspitze. Foto: Marek Pagáč

Vyráběny jsou zde stroje dle typových řad. Konstruktéři jsou však schopni navrhnout stroj dle výkresové dokumentace dílce, který se má na stroji obrábět. Na základě výkresové dokumentace dílce je předložen projekt zákazníkovi. Je tedy možné vyrábět stroje podle typových řad se základním vybavením nebo speciálně upravené stroje s několikanásobným paletovým upínacím systémem a různým uspořádáním os vřetene. Dodání menších strojů je zpravidla do šesti měsíců, u větších a XXL obráběcích strojů je dodací lhůta okolo 12 měsíců.

V rámci dnů otevřených dveří byly představeny světové a evropské novinky a několik dalších inovací. Sledujte seriál Obráběcí stroje, který vychází každou druhou středu. V tomto seriálu vás, naše čtenáře, budeme o novinkách prezentovaných ve Pfrontenu informovat.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...