PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Dnes končí 3Dexpo: výstava, která dokázala přilákat spoustu zájemců, nejen laiky, ale i profesionály

V Praze dnes čtvrtým dnem končí největší česká přehlídka 3D tisku a technologií 3Dexpo 2016. Na výstavě se letos představily novinky více než 30 výrobců 3D tiskáren a skenerů. Tu doplnily expozice dodavatelů spotřebních materiálů pro 3D tisk a dalších souvisejících technologií. Návštěvníci se mohou dnes do 17 hodin na místě seznámit s širokými možnosti využití 3D tisku, a to i v dosud neobvyklých oblastech jako je módní návrhářství, architektura, školství, zhotovení zdravotnických náhrad či cukrářských ozdob.

Výstava byla doplněna dvoudenní konferencí o možnostech 3D tisku, které se zúčastnilo na 300 zájemců o tuto moderní a stále více přitažlivou technologii. Akce je součástí souboru průmyslových veletrhů probíhající v prostorách PVA Expo Praha.

3Dexpo: atmosféra. Foto: PVA

3Dexpo: atmosféra. Foto: PVA

Výstava 3DEXPO mapuje současnou situaci v oblasti a využití 3D tisku. Rostoucí zájem o tuto oblast potvrzuje několikanásobně větší výstavní plocha oproti loňskému ročníku akce i vyšší počet vystavovatelů. Hlavní výhody přináší 3D tisk při zhotovení prototypů a malosériové průmyslové výrobě, kdy lze snadno upravovat parametry modelu. Finální výrobek může sloužit jako předloha pro sériovou výrobu v automobilovém či jiném technickém odvětví. Nově využívá předností této progresivní technologie architektura, kde lze snadno „vytisknout“ modely domů či krajinných prvků. S 3D tiskárnou bude pracovat také Institut pro rozvoj hlavního města Prahy.

3Dexpo: ukázky tisku. Foto: PVA

3Dexpo: ukázky tisku. Foto: PVA

Možnosti tiskáren přináší i nové materiály, zejména pevnější plasty, materiály s příměsemi kovových pilin nebo měnící barvu s rostoucí teplotou apod. „Sledujeme masivní rozšiřování 3D tisku do dalších oblastí, proniká stále více i do netradičních oblastí. Nedávno jsme tak podle návrhu designérů vytiskli originální boty. Dalším příkladem je zhotovení krytky teplotního čidla pro tramvaj 15T pro pražskou hromadnou dopravu na 3D tiskárně,“ uvádí zajímavosti Petr Šmerák ze společnosti 3D Aréna. Velkou příležitost nabízí 3D tisk pro školy, kde lze takto vytisknout za přijatelnou cenu jinak nedostupné předměty pro výuku.

3Dexpo: skenování boty. Foto: PVA

3Dexpo: skenování boty. Foto: PVA

3D tiskárny jsou stále přístupnější širší veřejnosti, v současnosti je možné jednodušší typy zařízení zakoupit v běžných elektro obchodech. Také cenově je pořízení tiskáren přijatelnější, např. pro hobby účely lze 3D tiskárnu sestavit do 10 tisíc, náročnější typy pak lze pořídit od 25 tisíc korun. Součástí 3D tisku jsou i 3D skenery, které byly rovněž na 3Dexpo představovány. Existují v mnoha různých variantách, ale i s ručními skenery lze získat přesné 3D modely, které je možné použít pro modelování i následný 3D tisk ve velikostním přizpůsobení a úpravě pro tu kterou 3D tiskárnu.

Součástí 3Dexpo byla i soutěž 3D tiskáren. Ta zná samozřejmě svého vítěze. Výsledky a přesné hodnocení poroty najdete za několik málo okamžiků zde.

I když se očekával mnohem robustnější nástup zájmu o 3D tisk, právě končící 3Dexpo dokazuje, že zájem uživatelů je stále dost velký, a to i v segmentu hobby tiskárem pro domácnosti. Zde se zájem návštěvníků ubírá především směrem ke spotřebnímu materiálu, který je základem úspěšného tisku. Mnozí zkušení uživatelé 3D tiskáren ale už mají své první zkušební tisky za sebou a tak se informují o novinkách na trhu, tedy ubírají se logicky směrem k tomu, jak dosáhnout lepších výsledků tisků. Těší nás, že především v hobby segmentu, ale i u profi 3D tiskáren máme spoustu šikovných výrobců, jejichž výrobky jsou známé po celém světě, a se světovou špičkou dokážou stále držet krok.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Klimatická změna vyžaduje hledání úspor energií

Podle statistiky razantně stupá spotřeba elektrické energie v létě. Příčinou je životní styl a klimatická změna s extrémními vedry v...

Zavřít