Čížkovická cementárna očekává další pokles spotřeby cementu

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Pokles spotřeby cementu bude pokračovat i v letošním roce, předpokládá cementárna Lafarge Cement z Čížkovic na Litoměřicku. Propad bude podle společnosti mírnější než v předchozích letech. Firma se nyní formou investic připravuje na dobu, kdy se trh zotaví.

Od roku 2008 klesla domácí spotřeba cementu o třetinu. Nejvýraznější dvouciferný propad zaznamenalo stavebnictví v letech 2009 a 2010. „Podle statistik klesla spotřeba cementu v roce 2013 o dalších šest procent, v souvislosti s tím jsme samozřejmě zaznamenali pokles tržeb a provozního hospodářského výsledku ve srovnání s rokem 2012,“ uvedl generální ředitel podniku Janusz Miluch. Návrat výsledků na uspokojivou úroveň podle něj přinese až oživení stavebního odvětví, zvyšující se výroba a prodeje a odpovídající cenová politika.

Cementárna
Cementárna Lafarge Cement na Litoměřicku. Zdroj: Lafarge.cz

Podíl exportu v Lafarge Cement je asi 40 až 42 procent. Zásadní vliv na něj nebude mít zlepšující se situace na trhu v Německu. „Růst odvětví je očekáván především na západě SRN, nikoliv na východě Německa, kam náš cement směřuje,“ vysvětlil Miluch.

Společnost už v minulosti snižovala výrobní náklady. Ve firmě nyní pracuje 145 lidí. Loni cementárna investovala do přeměny kalcinátoru, která zlepšila tepelnou účinnost výrobního systému. Při současných zimních opravách realizuje dva projekty za 30 milionů korun, a to plynofikaci pecní linky a instalaci zařízení na využití odpadního tepla chladiče. „Jsou to projekty s přínosem pro životní prostředí a zároveň nás posílí pro období, kdy se trh zotaví,“ uvedl ředitel.

Veřejnost se o cementárnu začala více zajímat poté, co se rozhodla spálit ropné kaly vytěžené z ostravských lagun. Toto palivo je levnější než uhlí, přimíchávání kalů tak ušetří cementárně několik milionů korun. „Stále platí, že spalování paliva Geobal pro nás skončí se spotřebováním množství, které je pro nás uloženo na profesionální skládce. Spalování bude probíhat do konce roku 2017,“ řekl Miluch.

V roce 2012 cementárna využila přibližně jedenáct tisíc tun paliva, v roce 2013 kolem patnácti tisíc tun. V letech 2014 až 2017 odebere Lafarge Cement dvacet tisíc tun ročně. Ve firmě kontroluje spalování pravidelně Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Žádná z kontrol nezjistila nedostatky ani porušení povinností.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...