PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Česko loni spotřebovalo 60 850 tun pěnového polystyrénu

Především jako izolačního materiálu pro zateplení budov bylo loni použito 60 850 tun pěnového polystyrénu (EPS). Jak sdělilo Sdružení EPS ČR, je to o 200 tun méně než v roce 2013. Spotřeba EPS v Česku patří v rámci Evropy k nejvyšším.

„Pozitivní vliv na spotřebu pěnového polystyrenu měla v loňském roce zejména Nová zelená úsporám určená na snižování energetické náročnosti,“ prohlásil předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene. Rovněž ale upozornil, že i přes loňský růst českého stavebnictví o 2,3 % se nepodařilo vyčerpat všechny peníze vyčleněné na zateplování budov. „Jenom v programu Nová zelená úsporám se jednalo o 500 milionů korun. Podle informací ministerstva životního prostředí budou ale tyto peníze převedeny do letošního roku, což je velmi důležité nejen pro českou ekonomiku, ale zejména pro domácnosti. Dotace totiž výrazně krátí návratnost investice do zateplení,“ upozornil Zemene.

Skoro devadesát procent pěnového polystyrénu bylo použito k zateplení budov. Foto: Isover/Zelená úsporám

Skoro devadesát procent pěnového polystyrénu bylo použito k zateplení budov. Foto: Isover/Zelená úsporám

Podle sdružení se v ČR zhruba 88 % pěnového polystyrenu využije ve stavebnictví, převážně na zateplení budov. Kromě tepelné izolace ve stavebnictví se pěnový polystyren používá i pro obaly na elektrospotřebiče či potraviny. Využití však nachází i ve zdravotnictví nebo v zemědělství, při stavbě mostů, železničních tratí nebo vozovek.

Tabulka spotřeby pěnového polystyrénu (EPS) v ČR. Zdroj: Sdružení EPS ČR

Tabulka spotřeby pěnového polystyrénu (EPS) v Česku. Zdroj: Sdružení EPS ČR

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Meziroční spotřeba elektřiny u nás klesla o 2,4 procenta

Čistá spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla o 2,4 % na 57,24 terawatthodin (TWh). Méně elektřiny se i vyrobilo, takzvaná...

Zavřít