PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Českému průmyslu a obchodu se v lednu dařilo

V lednu se dařilo českému průmyslu, rostly i tržby v obchodech. Naopak stavební produkce zaznamenala pokles. Český statistický úřad dnes oznámil, že průmyslová výroba zrychlila meziroční růst na 9,6 procenta z prosincových 2,7 procenta. Tržby v maloobchodě bez aut stouply o 5,6 procenta, zatímco v prosinci o tři procenta. Stavební produkce meziročně klesla o 0,2 procenta, a nenavázala tak na prosincový růst o 2,6 procenta.

Průmyslová výroba předčila očekávání trhu, když zrychlila meziroční růst na 9,6 procenta z prosincových 2,7 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 4,3 procenta. Tržby vzrostly meziročně o 12 procent, hodnota nových zakázek o sedm procent. „Růst výroby byl jednoznačně silnější, než se čekalo, pozitivně překvapily také průmyslové tržby a velmi dobře si vedou i objednávky,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Zásadní podíl na rychlém růstu měl automobilový sektor, který zvýšil výrobu meziročně o téměř 19 procent. „Na výsledku se podepsala silná zahraniční poptávka po autech, v rámci které hned několik hlavních trhů eurozóny zaznamenalo v lednu dvouciferný růst v počtu registrovaných osobních vozů,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.

Dařilo se i maloobchodu. Největší růst zaznamenaly prodejny s nepotravinářským zbožím, kde se tržby zvýšily o 9,2 procenta. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 7,5 procenta, zato prodeje potravin se v meziročním srovnání téměř nezměnily. To podle analytiků dokazuje, že lidé mají chuť utrácet i za zboží, které nepotřebují. Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázal internetový prodej.

Meziroční růst maloobchodních tržeb o 5,6 procenta potvrzuje podle analytiků rostoucí kupní sílu českých domácností. Spotřeba domácností zůstane i letos hlavním tahounem české ekonomiky, i když maloobchod poroste zřejmě o něco méně než loni, soudí ekonomové.

Stavební výroba se po očištění o kalendářní vlivy snížila o 3,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla bez očištění o 5,9 procenta, V inženýrském stavitelství klesla o 22 procent. Bytů se začalo stavět 1971, což bylo o 4,8 procenta více než před rokem. Dokončeno bylo meziročně o 3,8 procenta bytů více, dohromady 2328.

Analytici očekávají, že navzdory lednovému poklesu stavební produkce letos poroste až o dvě procenta. Výstavba bytů se podle analytiků odrazila ode dna, inženýrské stavby budou posilovat pomaleji. Podle Jiřího Cihláře z firmy NextFinance k poklesu přispělo počasí. „V mrazivém lednu se nikdo příliš nehnal do výstavby a oprav silnic,“ uvedl. Analytici očekávají i růst počtu veřejných zakázek.

Aktuální statistické údaje ovlivnil i fakt, že letošní leden měl o dva kalendářní dny více než loňský.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Nová Škoda kodiaq Zdroj: media.skoda-auto.com
Kodiaq se začal v minulém týdnu montovat na Ukrajině

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začala v minulém týdnu montovat nové SUV Kodiaq také na Ukrajině, v závodě společnosti Eurocar v...

Zavřít