Jaký byl rok 2012 pro české technické školství

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Kolaps průmyslu, odchod investorů a omezování výroby – to všechno hrozí, pokud se vláda nerozhodne podporovat technické vzdělávání a situace v českém školství se rychle neobrátí. Na trhu práce chybí až 150 tisíc technicky vzdělaných pracovníků. Firmy je zoufale hledají. Jak politici s krizí bojují? Co se za minulý rok změnilo a co by se ten příští změnit mohlo?

Větší motivace ke studiu techniky a povinná maturita z matematiky

Je třeba začít takzvaně od píky, od dětí ze základních škol. Žáci se musí ke studiu technických oborů motivovat. Technické školy samotné problém nevyřeší. Jsou k tomu, aby vyučovaly – a to žáky, kteří se na školu hlásí. Do systému odborného školství musí vstoupit firmy a studentům nabídnout perspektivu zaměstnání. Pokud tak neučiní, bude na technických oborech žáků nedostatek. Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky, se domnívá, že je nezbytné, aby se matematika stala povinnou součástí společné části maturitní zkoušky – nejlépe od roku 2015.

Studenti, kteří se ke studiu technický oborů rozhodli a hledali možnost uplatnění nebo pracovních stáží, mohli v roce 2012 navštívit veletrh práce pro studenty JobChallenge. Podobnému problému se věnovala i česko-německá konference k duálnímu systému školství.

Daňové úlevy, využití evropských fondů

Ministr průmyslu a obchodu Kuba by rád změnil zákon o dani z příjmu, a umožnil tak firmám lepší daňové odpočty, pokud by podporovaly výuku technického školství. Rád by také zvýšil částku daňově uznatelných nákladů studentů z technických oborů a zavedl novou strukturu výpočtu financování vysokých škol, která by preferovala technické vysoké školy.

K nápravě problémové situace by mohly více než dnes přispět i prostředky z evropských fondů. „V příštím programovém období, které začne po roce 2013, budeme chtít zásadní přealokaci evropských prostředků ve prospěch technického školství,“ řekl Hanák.

Zlepšení už příští rok?

Průmyslníci by rádi věřili tomu, že některá opatření na podporu technického vzdělávání vstoupí do života už v příštím roce, ministerstvo financí se ovšem staví k plánu na zavedení daňových úlev pro firmy velmi zdrženlivě.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...