PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

České ekonomice se daří, průmysl i stavebnictví rostou

Česká ekonomika podle dnešních údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem pokračuje v oživení. Růst průmyslu v červnu zrychlil na 8,1 procenta z květnových 2,5 procenta, stavební výroba se po květnové stagnaci vrátila k růstu o 5,1 procenta a zahraniční obchod skončil v přebytku 19,1 miliardy korun, meziročně o 4,1 miliardy korun více.

K růstu průmyslu tradičně nejvíc přispěla výroba automobilů. „I červnový výsledek průmyslu považujeme za velmi dobrý a slibný z pohledu vývoje celého českého HDP. Průmysl zůstává hlavním motorem české ekonomiky,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Rychleji než v červnu letos průmysl rostl jen v březnu, kdy to bylo meziročně o 8,7 procenta.

Stavebnictví pomohlo zejména to, že se začíná stavět víc bytů, v červnu to bylo o 45 procent meziročně více. Podle analytika Home Creditu Michala Kozuba se pozitivně projevují větší investice státu i soukromých investorů. Ti postupně oprašují projekty, které mají připraveny z předkrizových let. Jde ale zatím jen o velmi pozvolné oživení, uvedl Kozub. Dufek v této souvislosti upozornil na nízký srovnávacího základ z loňského června, kdy stavebnictví propadlo o 11,2 procenta.

Dnešní čísla ze zahraničního obchodu ukazují, že vývoz tuzemských firem se meziročně zvýšil o 12,9 procenta a dovoz o 11,9 procenta. Přebytek obchodu činil 19,1 miliardy korun. Výsledky předčily očekávání analytiků. „Ze statistiky je patrné, že nahoru se zvedá hlavně poptávka v Evropě. Nové sankce proti Rusku budou mít sice nepříjemný dopad na postižené sektory (především vojenský a letecký), ale rostoucí přebytek české obchodní bilance to neohrozí,“ míní hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle Asociace exportérů potvrdila čísla výbornou kondici vývozu. „Například jenom do eurozóny vyvezli čeští exportéři za prvních šest měsíců letošního roku zboží v celkové hodnotě jednoho bilionu korun. Za stejné období loni to bylo 877,7 miliard korun,“ uvedl předseda asociace Jiří Grund.

Už v úterý statistici zveřejnili údaje o vývoji maloobchodních tržeb, také ta vyzněla optimisticky. Jejich meziročně růst v červnu zrychlil na 6,4 procenta z květnových 1,1 procenta.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Rusko chce nahradit české letecké motory

Ruský prezident Vladimir Putin se vyslovil pro co nejrychlejší vývoj motorů pro malé ruské letouny, jimž dodávají motory čeští výrobci....

Zavřít