PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Česká zbrojovka letos počítá s investicemi za 225 milionů korun

Uherskobrodská Česká zbrojovka v letošním roce chystá investice za 225 milionů korun. Peníze půjdou zejména na obnovu strojů a také na zařízení, které ověřuje kvalitu výrobků. ČTK to dnes řekl viceprezident pro vnější komunikaci společnosti Radek Hauerland.

„Zaměříme se hlavně na obnovu strojů – obráběcích center, brusky na hlavně nebo na robotickou buňku na broušení pažeb. Z přístrojů na kontrolu kvality půjde například o mikroskopy nebo optické měřicí zařízení,“ poznamenal Hauerland.

Zbrojovka každoročně na investice vyčleňuje 200 až 250 milionů korun. Loni například zateplovala za několik desítek milionů korun budovy. Další peníze mířily do obnovy strojů a nových technologií – například obráběcích center, robotické ruky či na povrchové úpravy.

Česká zbrojovka loni opět dosáhla rekordních tržeb, které předčily 3,4 miliardy korun z roku 2015. Za loňský rok očekává tržby kolem 3,8 miliardy korun, přesné číslo bude známo po auditu účetní závěrky na jaře. Zisk po zdanění za rok 2015 činil 446,4 milionu, za loňský rok by se měl pohybovat mezi 400 až 500 miliony Kč. Na letošní rok si zbrojovka naplánovala tržby 4,07 miliardy korun a provozní zisk, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, přes 700 milionů.

Společnost počítá s mírným zvýšením počtu zaměstnanců, kterých by letos mohla mít kolem 1900, tedy o několik desítek více, než jich má nyní.

Česká zbrojovka loni vyrobila přes 270.000 kusů zbraní, letos by jich chtěla vyrobit 298.000. Loni je prodala do stovky zemí světa. Export se na jejích tržbách podílí asi 80 procenty, zbytek tvoří tuzemské zakázky, především zakázka na přezbrojení armády.

Firma polovinu výrobků dodává ozbrojeným složkám, armádě a policii, polovinu tvoří zakázky pro civilní potřeby, lov, sport nebo osobní ochranu. V poslední době rostou prodeje na trhu ozbrojených složek, kde Česká zbrojovka získala vedle zakázky na přezbrojení české armády i zakázku na Slovensku. Naopak neuspěla například loni v Indii, jejíž vláda tendr zrušila.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Mubea v Prostějově zaměstná dalších šest stovek lidí

Bezmála šest stovek pracovních míst vznikne v novém závodu na výrobu dílů pro automobilový průmysl, jehož stavbu letos na podzim...

Zavřít