PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Česká průmyslová výroba se v srpnu propadla do záporných čísel

Průmyslová produkce v srpnu meziročně klesla reálně o 3,1 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 2,9 procenta. Také hodnota nových zakázek meziročně klesla, a to o 1,4 procenta. Pesimistické údaje včera poskytl Český statistický úřad.

Meziroční změny české průmyslové produkce.

Meziroční změny české průmyslové produkce. Zdroj: ČSÚ

„Srpnový pokles průmyslové výroby potvrzuje trend – od počátku roku průmyslová výroba de facto stagnuje. Relativně dobré výsledky exportu totiž nedokážou kompenzovat pokles domácí poptávky,“ komentuje údaje ředitel sekce průmyslu ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů – viz tabulka:

Odvětví Příspěvek meziročnímu růstu Meziroční změna
Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů -0,7 % -19,4 %
Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů -0,6 % -3,6 %
Výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství -0,6 % -13,6 %
Výroba základních chemických látek a chemických přípravků +0,3 % +9,9 %
Výroba elektrických zařízení +0,15 % +2,2 %
Výroba nápojů +0,13 % +6,4 %

Poklesla i hodnota nových zakázek

Hodnota nových zakázek v srpnu 2012 ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 1,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí poklesly o 0,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 3 procenta. K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (pokles o 8,1 procenta).

  • Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu 2012 meziročně klesly o 0,7 procenta.
  • Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 0,4 procenta.
  • Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly 1,8 procenta.

„Kvůli slábnoucí dynamice průmyslové produkce se česká ekonomika ve třetím čtvrtletí nevzpamatuje. Slibná červencová čísla pouze na chvíli přerušila klesající hodnoty indexu průmyslového vývoje. Průmysl již rok ztrácí na dechu a v současnosti jej ani nenabere. V srpnu došlo navíc k největšímu meziročnímu poklesu výroby v sektoru výroby motorových vozidel za poslední tři roky,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Mezinárodní srovnání indexu průmyslové produkce.

Mezinárodní srovnání indexu průmyslové produkce. Zdroj: ČSÚ

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Horníci pracují v hloubkách až 1 100 metrů pod zemí. Foto: OKD
OKD změní svého šéfa, stávající ředitel Klaus-Dieter Beck bilancuje

Jediný producent černého úhlí v České republice, společnost OKD, na přelomu roku vymění vedení. Pozici současného generálního ředitele Klaus-Dietera Becka...

Zavřít