PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

ČEPS loni zvýšil zisk před zdaněním o 2,8 procenta

Provozovateli tuzemské přenosové soustavy ČEPS loni meziročně vzrostl zisk před zdaněním o 2,8 procenta na 2,07 miliardy korun. Výnosy stouply o 7,9 procenta na 19,02 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti Barbora Peterová. Uvedla, že proti plánovanému zisku je výsledek vyšší řádově o desítky procent.

„S výsledky jsme spokojeni. Obávali jsme se výraznějších výdajů na tzv. mezinárodní redispečinky. Tento scénář se ale nepotvrdil. I proto je zisk lepší, než jaký byl odhad,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

Redispečink je běžným nástrojem pro odlehčení přetěžovaného vedení. Spočívá ve změně dodávek elektrické energie nasazením výrobních zdrojů v jiném místě. Tím dojde k odstranění přetížení konkrétních vedení, ale zároveň zůstane stejné množství vyráběného výkonu v dané oblasti.

Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. Podobným situacím by měly do budoucna zabránit transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. První dva transformátory zde ČEPS zprovoznil v lednu, druhé dva spustí do konce letošního června. Investiční náklady celého projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.

Na tzv. redispečinky ČEPS loni plánoval výdaje ve výši 120 milionů korun, dnes uvedl, že ho nakonec tato opatření stála „jen“ 35 milionů korun. „V loňském roce nebyly přetoky (nápory elektřiny ze zahraničí) tak extrémní. Počasí obnovitelným zdrojům příliš nepřálo, a tak výroba ve větrných parcích na severu Německa klesla. Z provozního hlediska šlo o poměrně klidných 12 měsíců,“ dodal Kalina.

Další stěžejní stavbou roku 2016 bylo podle společnosti především dokončení výstavby 107 kilometrů nového vedení Krasíkov – Horní Životice vedoucího skrze Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Zahájena byla také rekonstrukce rozvodny Chodov, která výrazným způsobem ovlivní spolehlivost zásobování hlavního města Prahy.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Kalina je předsedou představenstva ČEPS od loňského dubna. Ve funkci nahradil Vladimíra Tošovského, který byl odvolán dozorčí radou firmy. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu český stát. Peterová dnes na dotaz ČTK potvrdila, že dozorčí rada ČEPS odvolala ke konci března místopředsedu představenstva firmy Miroslava Vrbu. Novým členem představenstva se stal Stanislav Votruba.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Shrnutí jednotlivých průmyslů za měsíc únor

Průmysl v únoru zvolnil tempo růstu, zahraniční obchod vykázal nižší přebytek, stavebnictví však propadlo. Vyplývá to z dnešních údajů Českého...

Zavřít