PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Ceny ropy pokračují v propadu

Světové ceny ropy dnes navazují na středeční pětiprocentní propad a sestupují na nová letošní minima. Trh je stále pod tlakem údajů o výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které vytlačily ceny z jejich několikaměsíčního úzkého rozpětí. Americká ropa WTI sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel.

Severomořská ropa Brent kolem 15:50 SEČ ztrácela 0,9 procenta na 52,60 dolaru a během dne sestoupila až na 51,60 USD, minimum od 1. prosince. Americká lehká ropa WTI se nacházela kolem 49,72 USD se ztrátou 1,1 procenta, předtím se propadla až na 48,79 USD.

Zásoby ropy na americkém trhu se minulý týden zvýšily o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů. Jejich nárůst byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Zásoby se přitom zvýšily už devátý týden za sebou.

Středeční údaje přiměly ty obchodníky na trhu, kteří sázeli na růst cen, aby „vyvěsili bílou vlajku“ a začali prodávat, poznamenala agentura Reuters. To vedlo k nejprudšímu jednodennímu poklesu cen od loňského února.

Neustálý růst zásob na největším světovém trhu naznačuje, že vysoké zásoby přetrvají i navzdory snižování dodávek. Od přelomu listopadu a prosince, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země dohodly na omezení produkce, se ceny ropy pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Trh dosud odolával každotýdenním zprávám o zvyšování zásob v USA v naději, že snížení těžby se nakonec projeví i v zásobách.

Snahu OPEC podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh podkopává růst těžby ropy z břidlicových ložisek v USA. Zásoby ropy v USA od počátku roku vzrostly o 50 milionů barelů.

„Pokud to tak už zůstane, bude tento týden pro ceny ropy nejhorší od listopadové dohody OPEC,“ řekl agentuře Reuters ředitel švýcarské konzultační společnosti Petromatrix Olivier Jakob a dodal, že propad cen může pokračovat. „Jestliže se do konce týdne nepodaří zorganizovat rychlé oživení, pak začnou banky přehodnocovat své odhady cen ropy směrem dolů,“ uvedl.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
České firmy postaví v Íránu spalovnu za dvě miliardy Kč

České firmy postaví na severu Íránu spalovnu odpadu. Tuzemské dodávky mají mít hodnotu od 80 do 100 milionů dolarů, tedy...

Zavřít