PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Brněnský Siemens dodal turbínu pro vytápění chodníků

Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery dodal parní turbínu pro vytápění chodníků v americkém městě Holland ve státě Michigan. Turbína je instalována v elektrárně Holland Energy Park a vyhřívá i podzemní potrubní systém, který dokáže rozpustit 2,5 centimetru sněhu za hodinu při okolní teplotě minus devět stupňů Celsia. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě, výši investice nezveřejnila.

„Brněnské turbíny se běžně využívají ve městech po celém světě pro centrální zásobování teplem. Vyhřívání chodníků je ale v naší více než stoleté historii premiéra,“ uvedl Vladimír Štěpán, ředitel brněnského závodu Siemens, s.r.o., odštěpný závod Industrial Turbomachinery.

V Michiganu sněží v průměru 32 dní v roce a za tu dobu tam napadne téměř 180 centimetrů sněhu. Město Holland proto od roku 1988 disponuje systémem na vyhřívání chodníků s využitím odpadního tepla z výroby elektrické energie. V loňském roce přistoupilo město k rozsáhlé renovaci nevyhovující staré uhelné elektrárny, což zasáhlo i systém na odtávání sněhu z ulic.

Nová strojovna elektrárny Holland Energy Park byla vybavena kombinovaným cyklem dvou spalovacích turbín a parní turbínou, kterou vyrobili v brněnském závodě Siemens Industrial Turbomachinery. Pára právě z brněnské turbíny již v těchto dnech vyhřívá i podzemní potrubní systém.

Další novinkou je, že se celý potrubní systém uzavřel a napustil pitnou vodou. Díky tomu je téměř bezúdržbový. Z upravené vody v potrubí nevznikají žádné usazeniny a nedochází ani k žádnému jinému poškozování materiálu. Potrubí, které je z plastu, je uloženo v podloží o tloušťce zhruba osm centimetrů, na které je buďto natažen asfalt nebo tenká vrstva písku a na ní dlažební kostky.

Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery v prosinci avizoval, že rozšíří výrobu o menší parní turbíny do 12 MW. Předpokládá zároveň zvýšení kapacity o 20 až 30 turbín ročně. K pokrytí rozšířené výroby přijme brněnský závod desítky zaměstnanců. Nyní jich má více než 700. Siemens má v Česku sedm závodů a téměř 10.000 zaměstnanců a jejich počet se zvyšuje. V ČR má Siemens výrobní závody zejména na Moravě, například v Brně, Drásově, Mohelnici nebo Frenštátě pod Radhoštěm.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
VW v USA přiznal vinu v emisní aféře

Americká vláda uzavřela s německým automobilovým koncernem Volkswagen dohodu ohledně urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu...

Zavřít