Brněnská společnost Hiwin slaví patnáct let své existence

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Tchajwanská korporace Hiwin Technologies patří mezi absolutní světovou špičku ve svém odvětví a globálně nabízí produkty pro lineární technologie. Od roku 2001 je tato značka zastoupena na českém trhu prostřednictvím společnosti Hiwin s.r.o. a v současnosti pokrývá zhruba 25 procent českého trhu.

V letošním roce, kdy slaví 15 let na českém trhu, hlásí meziroční nárůst obratu o více jak 16 procent v celkové výši 231 milionů korun za rok 2015 a plánuje jeho zvýšení v roce 2016 na 270 milionů korun. Brněnský HIWIN pokrývá mimo jiné i srbský, chorvatský, slovenský, bulharský a rumunský trh.

Snímek z výroby. Foto: Hiwin
Snímek z výroby. Foto: Hiwin

Obrat společnosti Hiwin s.r.o. tvoří především prodej lineárního vedení (65 procent) a kuličkových šroubů (20 procent). Roste podíl vlastní výroby a vývoje u polohovacích jednotek na bázi lineárních motorů.

V oblasti vývoje se brněnský HIWIN soustřeďuje na vývoj polohovacích zařízení, které slouží jako „podvozek“ pro různé technologie, jako například měřicí stanice, obráběcí hlavice (frézky) nebo laserové řezačky. Vývoj zahrnuje i vlastní jednotlivé osy jak na bázi lineárních motorů, tak i na bázi hřebenů a řemenů. Pro letošní rok firma připravuje i uvedení víceosých robotů, které představí v říjnu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. V loňském roce činil podíl výrobků z vlastního vývoje z celkového obratu cca 18,5 procenta, tj. 42 milionů korun. Firma tak posiluje své budoucí směřování: Stát se z distributora technologickou firmou – firmou s vlastním vývojem a výrobou. Brněnský HIWIN investoval do nového strojového parku, který umožňuje další individuální opracovávání lineárního vedení a kuličkových šroubů, do lidských zdrojů i do konstrukčního softwaru. V Brně stojí i nová montážní hala na polohovací aplikace.

Snímek z výroby. Foto: Hiwin
Snímek z výroby. Foto: Hiwin

Mezi přednosti, které napomohly brněnské společnosti Hiwin získat zhruba 25procentní tržní podíl, patří podle slov výkonného ředitele Ing. Pavla Cacha především operativnost dodávek zboží a konzultační a servisní služby, které rychle a vysoce odborně řeší případné technické problémy zákazníka. „Vztah k zákazníkovi, to je to, co dnes rozhoduje,“ dodává Ing. Pavel Cach. Na otázku, čím se řídí při vedení firmy, Pavel Cach odpovídá: „Hlavní je dělat byznys poctivě, orientovat se na zákazníka. Na druhou stranu od vlastních lidí požaduji stejný přístup a systematičnost, která všechny procesy zjednodušuje.“

15 let na českém trhu, garážové začátky a pan Eric Y. T. Chuo

Hiwin letos slaví 15 let na českém trhu. Oslav se zúčastnil i zakladatel korporace HIWIN Eric Y. T. Chuo, který byl v roce 2012 vybrán časopisem Forbes mezi 20 nejvýznamnějších tchajwanských podnikatelů, které stojí za to v podnikání sledovat. Je mimo jiné předsedající tchajwanské Asociace strojírenství a stavebnictví a tchajwanské Asociace pro automatizaci a robotizaci.

Zakladatel korporace Hiwin Eric Y. T. Chuo, Foto: Hiwin
Zakladatel korporace Hiwin Eric Y. T. Chuo, Foto: Hiwin

Při své návštěvě mimo jiné pan Chuo uvedl na téma automatizace následující: „Nelze již dále hovořit o automatizaci, ale nyní pouze o inteligentní automatizaci, která je zastoupena například roboty. Populace vyspělých průmyslových zemí, včetně Číny, stárne a v mnoha odvětvích bude nedostatek pracovní síly. Nástup robotů je nevyhnutelný. Poptávka rychle roste, což snižuje výrazně jejich cenu. Hiwin své roboty v České republice představí na strojírenském veletrhu v Brně na podzim tohoto roku.“

Začátky brněnské firmy byly doslova „garážové“. Na rok 2001 vzpomíná Ing. Petr Jašek, jednatel Hiwin, takto: „Firma patří opravdu k těm, které začínaly v garáži. Není to symbolické vyjádření, ale skutečnost. Tehdy jsme měli dva zaměstnance a obrat v prvním roce nedosáhl ani dvou milionů korun.“ Ing Petr Jašek pokračuje: „Jsem rád, že se oslav 15 let brněnské firmy zúčastnil i Eric Y. T. Chuo, zakladatel a majitel HIWIN Technologies. Určitě si v roce 1989, kdy korporaci zakládal, nemyslel, že produkty jeho společnosti se budou z Brna dodávat nejen na český, ale i na slovenský, srbský, chorvatský, bulharský a rumunský trh.“

. Petr Jašek, jednatel společnosti Hiwin. Foto: Hiwin
. Petr Jašek, jednatel společnosti Hiwin. Foto: Hiwin

Na otázku, co pro něj znamená podnikání, odpovídá Ing. Petr Jašek takto: „Podnikání je pro mě výzva – zkusit něco dokázat sobě i okolí. Dělat něco, co má smysl, mít cíle a snažit se je překonávat, ne jen přežívat. Podnikání mi také dává pocit svobody, možnost si rozhodovat sám o sobě a o věcech, které dělám. Moje filozofie v podnikání je, že musíš tomu, co děláš, dát napřed maximum, vydržet, překonat překážky a nezlomit se, pak teprve můžeš něčeho dosáhnout a být spokojený. Jsem přesvědčen, že podnikání lze dělat poctivě a uspokojuje mě, když mohu tím, co dělám, pomoci i druhým, udělat jim radost. A moje osobní krédo? Jsou dvě. Nic není zadarmo. Napřed musíš dát, pak teprve můžeš brát. A také, že dobro můžeš oplácet dobrem, ale zlo nikdy. Spokojený jsem tehdy, když je spokojené i mé okolí.“

Hiwin (název vznikl složením z výrazů HI-tech a WINner – volně přeloženo jako vítěz v hi-tech technologiích) je dnes v mnoha zemích světa synonymem pro vysoce kvalitní komponenty lineární techniky. Reprezentantem značky Hiwin je i česká společnost Hiwin s.r.o., která je kapitálově spojena s evropskou centrálou v německém Offenburgu. Česká firma Hiwin je výhradním distributorem produktů Hiwin pro Českou republiku, Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko, Černou Horu, Makedonii a Bosnu a Hercegovinu. Produkty Hiwin, vyráběné v několika závodech na Tchaj-wanu, v Japonsku, USA, Německu i v České republice, jsou dodávány přímo ze skladu v Brně a jsou určeny především pro manipulační a jednoúčelové stroje, CNC zařízení a obráběcí centra, strojní vybavení, těžké řezací stroje, brusky, pily, formovací stroje, automatizační zařízení, vysokorychlostní polohovací jednotky, lékařská zařízení, elektronický průmysl a polohovací zařízení.

Přidanou hodnotou značky HIWIN je na celém světě kvalita produktů, rychlost dodávek, odborná pomoc a všestranná péče o zákazníka.

 

 

 

 

 

 

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...