PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Analýza: Veřejní investoři byli v říjnu velmi skoupí

Investice za celkem 15,8 miliardy korun připravili veřejní investoři v říjnu letošního roku. V lednu až říjnu 2015 bylo ve Věstníku veřejných zakázek zveřejněno celkem 6497 výběrových řízení v celkové hodnotě 227 miliard. Počet i objem oproti srovnatelnému období loňského roku výrazně klesl, a to o 14,7 %, respektive o 17,0 %. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci října 2015.

V říjnu letošního roku připravili veřejní investoři výběrová řízení za 15,8 miliardy korun. Je to druhá nejnižší investice v letošním roce (srovnejme se srpnem, kdy bylo investováno jen 13,4 miliardy korun). Celkem 531 vypsaných soutěží za měsíc říjen dokonce představuje nejnižší měsíční počet v letošním roce.

Bilance prvních deseti měsíců je v porovnání s rokem 2014 záporná. Investoři vypsali v lednu až říjnu letošního roku celkem 6 497 výběrových řízení v celkové hodnotě 227 miliard korun. Obě hodnoty představují meziroční pokles o 14,7 procenta, respektive o 17,0 procent. „Pro stavební firmy jsou důležité kontinuální investice. Na náhlé změny objemů zakázek nejsou společnosti vzhledem ke svému fungování schopné rychle reagovat,“ uvádí Mário Červenka, ředitel analytické společnosti O.M.C. Invest.

Meziroční změny oznámení o zakázce v letech 2014 až 2015. Zdroj: Věstník veřejných zakázek, výpočty CEEC Research

Meziroční změny oznámení o zakázce v letech 2014 až 2015. Zdroj: Věstník veřejných zakázek, výpočty CEEC Research

Státní instituce prozatím rozdělily mezi firmy polovinu (49 procent) výše uvedených výběrových řízení. Ve stejném období ukončily zakázky za 96,2 miliardy korun. Tato hodnota ale odpovídá hodnotě vypsané. Skutečná částka, za kterou firmy práci vysoutěžily, byla o devět procent nižší (87,4 miliardy korun). „Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 26 miliard korun (tedy cca 11 procent z oznámených, pozn. red.). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá investorům ještě soutěžit o práce a služby za 104,8 miliardy korun, tedy 47 procent objemu,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

V lednu až říjnu 2015 bylo zatím zadáno konkrétním dodavatelům 12 079 zakázek, což je o 11,5 procenta více než v prvních deseti měsících minulého roku. Jejich celková hodnota se vyšplhala na 207,6 miliardy korun a meziročně klesla o 30,5 procenta. Vývoj ale značně ovlivnily velké zakázky společností Čepro, NET4GAS a České dráhy v celkové hodnotě téměř 125 miliard korun pro rok 2014 a 20 miliard korun pro rok 2015. Pokud bychom soubor modelově upravili tak, aby byly meziroční základny objektivně porovnatelné (tj. odečetli bychom tyto mimořádné zakázky), vzrostl by objem zadaných veřejných zakázek v lednu až říjnu 2015 reálně o 7,9 procenta. „I přes ne příliš příznivé počty vypsaných výběrových řízení na stavební práce se mezinárodnímu stavebnímu veletrhu FOR ARCH daří. Již v současné době registrujeme zvýšený počet vystavovatelů k účasti pro rok 2016. Zároveň přicházíme s novinkou v podobě specializovaného projektu zaměřeného na stavební chemii,“ informuje Martin František Přívětivý, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH. Některá zadávací řízení stále ještě probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících budou uvedená data ještě aktualizována.

Meziroční změny oznámení o zadání zakázky v letech 2014 až 2015. Zdroj: Věstník veřejných zakázek, výpočty CEEC Research

Meziroční změny oznámení o zadání zakázky v letech 2014 až 2015. Zdroj: Věstník veřejných zakázek, výpočty CEEC Research

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Škoda JS pod s novým ředitelem a šéfem představenstva

Čtyřicetiletý Josef Perlík, dosavadní člen představenstva a ředitel divize Inženýring, bude od ledna novým předsedou představenstva a generálním ředitelem plzeňské...

Zavřít