PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Analýza: Objem veřejných zakázek meziročně poklesl

Počet i objem výběrových řízení vypsaných státními institucemi v prvních devíti měsících letošního roku meziročně klesl o 13,3 % respektive o 15,2 procenta. Kladný vývoj byl zaznamenaný v počtu ukončených soutěží, objem byl ale oproti lednu až září 2015 menší o 38,7 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci září 2015.

Objem i počet výběrových řízení vypsaných státními institucemi v prvních třech čtvrtinách letošního roku v porovnání se stejným obdobím loňského roku klesl. Stát vypsal za prvních devět měsíců letošního roku 5 966 výběrových řízení za celkem 211,3 miliardy korun. „To představuje pokles počtu o 13,3 procenta a snížení objemu státních investic o 15,2 procenta,“ doplňuje ředitel analytické společnosti CEEC Research, Jiří Vacek.

Z těchto soutěží byla zatím ukončená necelá polovina (45 procent). To představuje jen necelou třetinu objemu (30 procent). Firmy, které se o zakázky ucházely, je vysoutěžily v průměru 11 procent pod vyhlašovanou cenou a rozdělily si tak 57,4 miliardy korun. Ze zakázek, které byly oznámeny v lednu až září 2015, jich bylo zatím zrušeno 15 procent (11 procent celkového objemu).

V září letošního roku vypsal stát 534 výběrových řízení za 17,8 miliardy korun. To představuje meziroční propad o 11,3 procenta. Jde o čtvrtý nejhorší výsledek za prvních devět měsíců roku 2015. „Při výběru dodavatele je stále alibisticky jediným kritériem nejnižší možná cena. Přesto, že zákon o veřejných zakázkách umožňuje zohlednit i jiné parametry, zadavatelé jim absolutně nepřikládají dostatečnou váhu,“ komentuje Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ.

Meziroční změny oznámení o zakázce v letech 2014 až 2015

Tabulka 1

Zdroj: Věstník veřejných zakázek, výpočty CEEC Research

V lednu až září se podařilo veřejným institucím ukončit větší množství výběrových řízení než ve srovnatelném období loňského roku a to o 10,7 procenta. Jednalo se především o menší zakázky, protože celkový objem klesl o více než třetinu (o 38,7 procenta) na 171,9 miliardy korun. Vývoj ale značně ovlivnily velké zakázky společností ČEPRO, NET4GAS a České dráhy v celkové hodnotě téměř 125 mld. Kč. Pokud bychom soubor modelově upravili tak, aby byly meziroční základny objektivně porovnatelné (tj. odečetli bychom tyto mimořádné zakázky), objem zadaných veřejných zakázek v lednu až září 2015 by reálně vzrostl o 10,4 %.

Meziroční změny oznámení o zadání zakázky v letech 2014 až 2015

Tabulka 2

Zdroj: Věstník veřejných zakázek, výpočty CEEC Research

 

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Spolupráce společností Ericsson a Salzburg Netz

Rakouská firma Salzburg Netz, která je dodavatelem elektrické energie a infrastruktury ve spolkové zemi Salcbursko (hlavní město Salzburg), si vybrala...

Zavřít