PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Analýza: České strojírenství letos poroste o 2,1 procenta

Strojírenských zakázek letos v České republice přibude, výkon sektoru by měl meziročně vzrůst o 2,1 procenta. Vyplývá to z analýzy Studie českého strojírenství v 1. čtvrtletí roku 2015 analytické společnosti CEEC Research.

Podle studie by měl růst odvětví pokračovat v roce 2016, kdy by měl dosáhnout 1,9 %. Strojírenské společnosti ale upozorňují na nejistotu v sektoru, způsobenou zejména geopolitickým vývojem ve východní Evropě. „Firmy orientované na Západ a na Čínu jsou ve svých výhledech převážně optimistické. Předpokládám, že v roce 2015 a 2016 české strojírenství mírně poroste,“ uvedl ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík. Dodal, že bude velmi záležet na vývoji světové ekonomiky a na situaci v Rusku.

Frézování a vrtání vagónů metra. Ilustrační foto: TOS Varnsdorf

Frézování a vrtání vagónů metra. Ilustrační foto: TOS Varnsdorf

Trend potvrdil ředitel společnosti TOS Varnsdorf Jan Rýdl. „Pokud budu věřit, že situace především na Ukrajině se nadále nebude zhoršovat, věřím v pozvolný růst poptávky,“ uvedl. Varnsdorfská firma vyrábí obráběcí stroje. Zástupci velkých strojírenských firem, které působí v Česku a exportují do Ruska, v únorovém dílčím průzkumu CEEC Research uvedli, že jejich tržby mohou letos kvůli sankcím klesnout až o 20 %. Podle nynější studie by ale tržby odvětví jako celku měly vzrůst. „Vážený průměr odpovědí všech dotázaných ředitelů signalizuje růst tržeb v roce 2015 o 3,7 procenta,“ stojí v analýze. Ředitelé strojírenských závodů zdůvodňovali předpokládaný růst zejména zlepšujícím se vývojem ekonomiky.

Analýza dále uvedla, že rostoucí tržby očekávají zejména ředitelé velkých firem. U nich by meziroční růst mohl dosáhnout až 5,4 %. Malé a střední firmy čekají růst asi 3,4 %. Na 70 % českých strojírenských firem očekává, že jim tržby porostou i v příštím roce.

„V roce 2014 jsme navýšili objem výroby o asi 20 procent. Do budoucna očekáváme postupné navyšování objemu výroby daného výhledy našich zákazníků, a to převážně v automobilovém průmyslu,“ uvedl například Petr Novák, ředitel firmy Koyo Bearings Česká republika, která dodává ložiska do automobilů.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Hyundai vyrobil od ledna v Nošovicích 81 tisíc aut

Automobilka Hyundai vyrobila v prvním letošním čtvrtletí ve svém závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku téměř 81 000 vozidel, což je stejný...

Zavřít