PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Airbus zahájil lety největšího dvoumotorového stroje A350-1000

K nebi dnes poprvé vzlétl letoun A350-1000, který je dosud největším dvoumotorovým strojem evropského výrobce letadel Airbus. Nové letadlo vyrobené z pokročilých materiálů má prolomit praktický monopol amerického Boeingu v lukrativním segmentu letadel typu „minijumbo“, kam patří obvykle dvoumotorové letouny pro zhruba 350 lidí.

airbus

 

Nový letoun Airbus je lehčí než konkurent Boeing 777, je vyroben z uhlíkových vláken a je o sedm metrů delší než dosavadní stroje A350. Letadlo pojme 366 lidí, což je o 40 více, než může přepravovat dosud největší verze A350. Firma do jeho vývoje a výroby investovala 356 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč).

Stroj A350-1000 je větším příbuzným letadel A350-900, která zahájila komerční provoz loni. Oba typy jsou vyrobeny z podobných pokročilých materiálů, které Boeing používá k výrobě středně velkého letounu 787 Dreamliner. Oba největší světoví výrobci se novými stroji snaží přepravcům ušetřit palivo a cestujícím nabídnout větší komfort.

Airbus bude přes zimu nový stroj intenzivně testovat. Do služby by měla nová letadla nastoupit ve druhém pololetí příštího roku, uvedla agentura Reuters.

Letadlo A350-1000 bude mít podle Airbusu o 25 procent levnější provoz než Boeing 777-300ER. Americký konkurent už ale na krok Airbusu odpověděl vývojem ještě větší verze modelu 777, která bude moci přepravovat přes 400 lidí. Zdroj z odvětví agentuře Reuters řekl, že Airbus rovněž zvažuje zvětšení dvoumotorového stroje a předkládá už potenciálním zájemcům návrh modelu „A350-2000“.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Toyota vyvíjí baterii pro auta, která umožní delší dojezd

Japonská automobilka Toyota Motor chce v příštích letech vyvinout vyspělejší baterii, která by elektrickým vozům umožnila zvýšit dojezd o 15...

Zavřít