PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Airbus uzavřel ve Farnborough smlouvy za více než 20 mld. USD

Sdílejte tento článek na Twitteru
13. 7. 2016, | Přidejte svůj názor

Evropský výrobce letadel Airbus uzavřel během druhého dne mezinárodního aerosalonu ve Farnborough u Londýna smlouvy za více více než 20 miliard dolarů (přes 488 miliard Kč). Významná zakázka přišla od malajsijských aerolinek AirAsia, které se s Airbusem dohodly na nákupu 100 úzkotrupých letounů A321neo v katalogové hodnotě 12,6 miliardy dolarů (307,6 miliardy Kč).

AirAsia, které jsou největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v regionu, chtějí uspokojit rostoucí asijskou poptávku po cestování. Malajsijské aerolinky sázejí na to, že díky hospodářskému růstu v Indii, Číně a Vietnamu se pro cestu letadlem na nejlidnatějším světadílu rozhodnou další miliony lidí.

Zakázka od společnosti AirAsia, která je už teď největším odběratelem úzkotrupých letadel Airbus, je zatím největším kontraktem od zahájení veletrhu, uvedl server britského listu The Daily Mail.

Od německého soukromého přepravce Germania získal dnes Airbus zakázku na 25 letounů A320neo v katalogové hodnotě 2,7 miliardy dolarů (asi 66 miliard Kč). Berlínská Germania, která se zaměřuje na Evropu, severní Afriku a Blízký východ, si u Airbusu vzala rovněž opci na nákup dalších 15 úsporných dvoumotorových strojů A320neo pro krátké a střední vzdálenosti.

Airbus dále oznámil předběžnou smlouvu s indickou nízkonákladovou leteckou společností GoAir na nákup 72 letounů A320neo za zhruba 7,7 miliardy USD. Aerolinkám GoAir, které jsou pátým největším leteckým přepravcem v Indii, transakce pomůže k dalšímu růstu. Aerolinky tím navážou na objednávku stejného počtu týchž letadel z roku 2011, uvedla indická firma.

Airbus dnešními smlouvami přebírá na prestižní přehlídce iniciativu v tradičním souboji s americkým Boeingem. Analytici nyní očekávají zpomalení nákupu nových letadel, protože oba giganti v uplynulých letech zaznamenali rekordní počet zakázek. Horší vyhlídky má teď obří dopravní letoun A380, u něhož Airbus snížil cíl dodávek od roku 2018 na pouhých 12 ročně. To je prudké snížení z 27 kusů loni a zhruba polovina počtu, který Airbus naplánoval na letošek. Poptávka po největším dopravním letadle světa nyní vázne, protože díky technologickému pokroku dávají aerolinky přednost dvoumotorovým letadlům místo čtyřmotorových, mezi něž patří A380.

Debut měl dnes ve Farnborough nadzvukový americký bojový letoun F-35, vybavený kromě jiného technologií stealth, takže je neviditelný pro většinu radarů. Letadlo se mělo ve Farnborough představit již v roce 2014, kvůli požáru motoru se ale na poslední chvíli na cestu přes Atlantik nevydalo.

Program F-35 je nejdražším zbrojním programem v dějinách. Náklady na tento program, který začal v 90. letech, se odhadují na téměř 400 miliard dolarů. V příštích desítkách let by v jeho rámci mělo být vyrobeno téměř 2500 letounů.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Jan Mládek Zdroj: mladek.eu
Mládek: Babiš dospěl k názoru, že je třeba dát OKD na výplaty

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dospěl k názoru, že je v srpnu třeba dát černouhelné společnosti OKD peníze na červencové...

Zavřít