PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Airbus porazil na aerosalonu v Paříži v zakázkách Boeing

Sdílejte tento článek na Twitteru
19. 6. 2015, | Přidejte svůj názor

Společnost Airbus, evropský výrobce letadel, na mezinárodním aerosalonu u Paříže nakonec porazil v objednávkách svého konkurenta, společnost Boeing. Ten ale zase získal na nové letouny o něco více potvrzených prodejních kontraktů. Oba dominantní světoví výrobci velkých dopravních letadel tak ale získali mnohem více zakázek na své stroje než na loňské sesterské akci ve Farnborough u Londýna.

Boeing oznámil, že za čtyři obchodní dny aerosalonu na letišti Le Bourget dohodl celkové zakázky na 331 letadel v katalogové hodnotě 50,2 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun) ve srovnání se 421 objednávkami Airbusu za úhrnnou částku 57 miliard dolarů. Boeing ale podepsal pevné zakázky na 145 strojů v částce 18,6 miliardy dolarů, zatímco Airbus nashromáždil potvrzené objednávky na 124 letadel v hodnotě 16,3 miliardy dolarů.

Airbus A321neo pro maďarskou nízkonákladovou společnosti Wizz Air. Foto Airbus, počítačová modelace Fixion-MMS

Airbus A321neo pro maďarskou nízkonákladovou společnosti Wizz Air. Foto Airbus, počítačová modelace Fixion-MMS

Pozorovatelé upozorňují, že oba výrobci počet a hodnotu zakázek na každoročně se střídajících aerosalonech u Londýna a u Paříže často nadhodnocují. Do celkového počtu zahrnují někdy už dříve oznámené objednávky a ceny uvádějí podle oficiálního ceníku, zatímco zákazníkům dávají výrazné slevy, které – logicky ovšem – drží v tajnosti.

Airbus získal před rokem ve Farnborough celkové zakázky na 496 letounů v hodnotě 75 miliard dolarů, Boeing dostal objednávky na 201 letadel za celkem 40 miliard dolarů. Analytici přitom letos nečekali, že by letos oba výrobci získali zakázky na více než loňský počet takřka 700 letadel, protože vlna nákupů motivovaná nízkými úrokovými sazbami a vysokými cenami ropy začala odeznívat. Výrobci letadel navíc začali mít kvůli přílivu zakázek opačný problém. Nyní stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech asi dvanáct tisíc letadel v celkové hodnotě 1,8 bilionu dolarů (43 bilionů korun).

Airbus si na poslední chvíli zajistil celkové prvenství dohodou s maďarskými nízkonákladovými aeroliniemi Wizz Air. Ty s ním podepsaly předběžnou dohodu na koupi 110 letadel Airbus A321neo v katalogové hodnotě 13,7 miliardy dolarů. Tato zakázka je zatím největší samostatnou objednávkou modelu A321neo.

Airbus letos před aerosalonem získal zakázky na 247 letadel, a vedl tak nad Boeingem, který jich měl 185. Za celý loňský rok však americký výrobce v prestižním souboji o zakázky zvítězil.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Tatra 613 pro ruského sběratele aut

Specialista na renovace automobilů, společnost Ecorra z Nového Jičína, dostala zajímavou zakázku. Pro ruského sběratele musí za necelý rok upravit do...

Zavřít