3D tisk na Měsíci: Budoucnost, nebo realita?

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Výzkumný tým z Washingtonské univerzity se zabývá aditivní výrobou součástí z materiálu, který má složení příbuzné měsíčnímu povrchu. Experimenty provádějí v prostředí s nulovou gravitací, které je specifické pro mimozemský povrch. Náhradní díly a nové součásti se na Mezinárodní vesmírné základně ISS a na Měsíci by se mohli vyrábět z měsíčního povrchu.

Aditivní výroba součástí je stále častěji používána k výrobě finálních výrobků. Z tohoto důvodu se rozhodl výzkumný tým testovat výrobu součástí z měsíčního povrchu, jelikož doprava náhradních a poruchových dílů do vesmíru je příliš nákladná a zabírá na palubě vesmírné lodi prostor. Měsíční půda by mohla sloužit pro opravu nebo výrobu nových komponent na Mezinárodní vesmírné stanici ISS nebo na Měsíci. Revoluční technologie 3D tisku je ojedinělým a úsporným řešením, které by eliminovalo dopravu náhradních dílů do vesmíru.

Experimenty aditivní výroby probíhají v prostředí s nulovou gravitací. Foto: Made in Space

Univerzitní profesor strojírenství Amit Bandyopadhyay z Washingtonské univerzity poukazuje na možnost výroby důležitých součástí a opravu poškozených dílů přímo na Měsíci. Řešení se zdá velmi jednoduché: nasypat měsíční povrch do násypky, načíst virtuální 3D model součásti a stisknout tlačítko start. Princip řešení vychází z propojení technologie CAD a 3D tisku, tedy modelu součástí a přístrojem vytvářející prostorové fyzické modely na základně virtuálních 3D dat.

Před realizací je nutné vykonat řadu experimentů v simulovaném prostředí, tedy v prostředí s nulovou gravitací na simulovaném materiálu. Materiál je navržen z pozemní skály a musí mít natolik stejné chemické a mechanické vlastnosti, aby odpovídali skutečnému měsíčnímu povrchu.

Materiál s chemickým a mechanickým složením podobným měsíčnímu povrchu vyrobený aditivní výrobou neboli 3D tiskem. Foto: Made in Space

Aditivní výroba už dávno neslouží k výrobě prototypů, předmětem výroby jsou finální produkty. Aditivní výroba ve vesmíru je však výzvou a blízkou realitou.

Zdroj: Popular Mechanics a Made in Space

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...