3D tisk a půdní bakterie pomohou přenášet elektřinu na poušti

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Profesor architektury Ginger Krieg Dosier na Americké univerzitě v Sharjah ve Spojených arabských emirátech vyvíjí nový druh stavebního materiálu vhodný pro výrobu stožárů elektrického vedení. Stavební materiál označovaný jako bio-cement chce skládat do vrstev spolu s půdní bakterií Sporosarcina Pastuerii a pískem pomocí 3D tisku.

Vývoj bakterie Sporosarcina Pastuerii. Foto: WebEcoist.com

Zkonstruovat na pouštích stožáry elektrického vedení na velké vzdálenosti je velmi komplikovanou a drahou záležitostí. Stavební materiál stožárů elektrického vedení tvoří z převážné části kovové materiály. V některých zemích lze nahradit některé konstrukční prvky stožárů dřevem, betonem, konopím nebo bambusem což je na pouštích nereálným řešením. Profesor Ginger Krieg Dosier se rozhodl vyvinout materiál označovaný jako bio-cement, který se skládá z přirozeně se vyskytující bakterie Sporosarcina Pastuerii, která spolu s pískem vytvoří silný udržitelný přírodní materiál.

Profesor Ginger Krieg Dosier chce metodu podobnou té, kterou vyvinuli jiní architekti, posunout ve vývoji dále a začlení do výrobního procesu 3D tisk. Podstatou metody bude vývoj bakterií v laboratořích, kterou následně vloží do 3D tiskárny a spolu s pískem a bio-cementem vytvoří vrstvou po vrstvě nový stavební materiál snadno dostupný v pouštích.

Stavbu stožárů elektrického vedené pro dopravu elektrické energie na velké vzdálenosti. Foto: WebEcoist.com

Tímto způsobem se vyrobí cihly libovolných velikostí, tvarů a tloušťek v závislosti na potřebách konkrétního stožáru. Cihly by mohly být zcela tvrdé během dvou týdnu díky horkého pouštního vzduchu. Bloky tak mohou být vyrobeny mimo pracoviště a levně dopravovány na staveniště. Výrobu stožárů elektrického vedení dopravujících elektrickou energii na velké vzdálenosti z materiálů dostupných na pouštích čeká prostřednictvím 3D tisku průlomový pokrok.

Design stožárů elektrického vedení vyrobených z bio-cementu, půdní bakterie a písku pomocí 3D tisku. Foto: WebEcoist.com

Zdroj: WebEcoist.com

Čtěte také:

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...