PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Data ČSÚ prokázala, že se české ekonomice daří

Data zveřejněná Českým statistickým úřadem potvrdila příznivý vývoj české ekonomiky. Poptávka po nových autech ve světě vyhnala v červnu vzhůru český export, průmyslovou výrobu a pomohla i přebytku zahraničního obchodu. Průmysl zrychlil tempo růstu na 8,1 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst od loňského září. Přebytek zahraničního obchodu stoupl na 17,8 miliardy korun. Také stavebnictví rostlo, i když tempo růstu zvolnilo.

Průmyslu přibývá zakázek, v červnu jich podniky získaly o deset procent více než loni. „Průmysl červnovým růstem příjemně překvapil. Meziroční tempo, podpořené jedním pracovním dnem navíc, bylo nejrychlejší z letošních měsíců,“ uvedl analytik UniCreditBank Pavel Sobíšek. Meziroční růst průmyslu za druhé čtvrtletí o 4,8 procenta podle něj znamená, že česká ekonomika v období zřejmě příliš neztratila ze čtyřprocentního tempa z předešlého čtvrtletí.

Tahounem průmyslu v České republice zůstávají automobilky, které se podílely na 8,1procentním růstu 2,9 procenty. Foto: TPCA Kolín

Tahounem průmyslu v České republice zůstávají automobilky, které se podílely na 8,1procentním růstu 2,9 procenty. Foto: TPCA Kolín

Výroba aut v ČR v červnu vzrostla meziročně o 16 procent. Automobilky se na celkovém osmiprocentním růstu průmyslu podílely 2,9 procenta. Auta pomohla i výsledkům exportu. „Dá se předpokládat, že přebytek obchodní bilance po loňském výsledku zamíří k novému rekordu, a to jak v národní, tak přeshraniční statistice. Hlavní roli budou i nadále hrát auta, levná ropa a rostoucí domácí poptávka,“ komentuje ekonom ČSOB Petr Dufek.

Graf růstu průmyslové výroby v procentech meziročně. Zdroj: ČSÚ

Graf růstu průmyslové výroby v procentech meziročně. Zdroj: ČSÚ

Vývoz se v červnu meziročně zvýšil o 11 procent na 296,3 miliardy korun a dovoz o 11,7 procenta na 278,5 miliardy. Přebytek zahraničního obchodu tak opět meziročně vzrostl, a to o 0,1 miliardy na 17,8 miliardy korun.

Stavebnictví dál roste, i když tempo mírně zpomalilo. V červnu stavební produkce meziročně stoupla o 7,8 procenta po květnovém růstu o 11,9 procenta. Táhly ji zejména inženýrské stavby, přibylo i zahájených a dokončených bytů. Úřady rovněž vydaly více stavebních povolení než před rokem.

Česká národní banka dnes vylepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce. V nové prognóze počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,8 procenta proti předchozímu odhadu 2,6 procenta. Pro příští rok ČNB naopak odhad zhoršila na 2,8 procenta z květnových 3,2 procenta.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Četli jste už tento článek?
Výsypný vůz Faccns. Foto: Legios Loco
Legios Loco dodá na 300 vagonů společnosti GATX

Česká firma Legios Loco vyrobí 300 vagonů za 550 milionů korun pro mezinárodní společnost GATX. První stovku vozů má firma...

Close